Kriminalisté z libereckého 1. oddělení obecné kriminality se v červenci minulého roku začali zabývat podezřením na přechovávání omamné a psychotropní látky jménem Zolpidem. Jedná se o léčivo, které se používá ke krátkodobé léčbě nespavosti a některých mozkových poruch.
Jedenapadesátiletá žena si voláním z různých telefonních čísel a mobilních zařízení neoprávněně opatřovala od lékařů předpisy na různé druhy léků, obsahujících právě psychotropní látku Zolpidem. Výdej těchto léků je přitom striktně vázán na lékařský předpis. Při telefonátech lékařům se vždy vydávala za konkrétního pacienta daného lékaře. Jména pacientů čerpala z okruhu svých známých, kdy při hovorech s nimi získávala informace, které se týkaly jejich zdravotního stavu a jména ošetřujícího lékaře. Během následných telefonátů lékaře požádala o zaslání receptu po jehož doručení si léčivo vyzvedávala v lékárnách po celém území okresu Liberec, ale i na dalších místech České republiky. Je třeba zmínit i to, že osoby, jejichž jména zneužívala, o tom neměly povědomí.
Policejní akce byla zrealizována v pondělí 17. dubna 2023 zadržením podezřelé. Ta byla obviněna ze zločinu Přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu, za což jí v případě prokázání viny a následného odsouzení může hrozit trest odnětí svobody od dvou do osmi let.
Při dalším šetření kriminalistů bylo zjištěno, že tato žena během posledních tří let neoprávněně získala pro svoji potřebu přibližně 5500 tablet léčiva s účinnou látkou Zolpidem, (konkrétně asi 55.000 mg účinné látky – přičemž za značný rozsah je považováno již množství přesahující 7.000 mg), a to od téměř dvou desítek lékařů.
„Případ byl pro nás zajímavý hlavně tím, jakým jednoduchým způsobem si žena léky obstarávala a jak byla schopna využít důvěry lékařů, kteří především za doby pandemie vydávali e-recepty jen po telefonické konzultaci“, uvedl vedoucí TOXI týmu kpt. Pavel Folprecht. Jednání lékařů bude řešeno ve spolupráci s Českou lékařskou komorou.
Zdroj: KŘP Libereckého kraje