Nenáročný výlet lze podniknout z Železného Brodu k zřícenině hradu Frýdštejn a zpět. Je dlouhý 32 kilometrů; ze Železného Brodu vede trasa do Besedic, dále na okraj Turnova k výletní restauraci Zrcadlová koza, odtud pak na Frýdštejn, Malou Skálu a zpět do Železného Brodu.
„Krásné dny babího léta přímo vybízejí k výletům. Železnobrodsko a Maloskalsko jsou oblasti, kde návštěvník najde krásné lokality doslova na každém kroku,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Výlet začíná v Železném Brodě, který leží v údolí řeky Jizery. Jeho název je odvozen od zpracování železné rudy, která se v okolí těžila již ve 14. století. V 19. století se tu rozvinulo sklářství a textilní výroba. V roce 1920 byla ve městě založena světoznámá sklářská škola a ve městě je dodnes v provozu řada sklářských dílen, které umožňují návštěvníkům nakoupit skleněné výrobky i nahlédnout do tajů sklářské výroby. S historií sklářství se lze seznámit v Městském muzeu na náměstí.
Z památek je třeba zmínit kostel svatého Jakuba Většího s dřevěnou zvonicí, kašnu se sochou Panny Marie Immaculaty na náměstí nebo kostelík sv. Jana Nepomuckého na Poušti. Ke skvostům architektury horního Pojizeří patří staré roubené domy stojící především v památkové rezervaci Trávníky, kterou vás provede poznávací okruh. Největším a nejcennějším roubeným objektem ve městě je takzvané Běliště, které dnes slouží národopisné expozici Městského muzea.
Besedické skály, Kalich, Chléviště
Skalní město s nižšími skalami a mnohdy spadlými či nakloněnými bloky – to jsou Besedické skály. Nalézá se tu místo zvané Kalich, kde se nachází tajná modlitebna českých bratří ze 17. století, a skalní bludiště Chléviště.
Zbirohy
Zřícenina skalního hradu stojí na skalním ostrohu, ze kterého bylo možné kontrolovat dlouhý úsek údolí Jizery tvořící u obce Rakousy mohutný meandr. Z původního hradu se dochovaly zbytky zdiva obytných místností ve vnitřním hradu, sklepení, základy obranné věže, zbytek bašty a cisterna na vodu.
Zrcadlová koza
Proslulá výletní restaurace Zrcadlová koza byla založena již v roce 1890. Dodnes je frekventovaným vycházkovým cílem turnovských obyvatel a oblíbenou zastávkou turistů, cyklistů a vodáků. Areál disponuje velkým dětským hřištěm i zvěřincem a nabízí možnost občerstvení a ubytování, včetně kempu. Legenda o vzniku podivného jména restaurace se nalézá vymalovaná na zdech v jejím interiéru.
Dolánky
Venkovská osada na severním okraji Turnova, na soutoku řeky Jizery s Vazoveckým potokem, dnes patří k městu a je oblíbeným turistickým cílem. Návštěvníkům nabízí možnost návštěvy Dlaskova statku a Domu přírody Českého ráje. K dispozici je tu parkoviště, v létě občerstvení či možnost zapůjčení lodí a koloběžek. Na jezu řeky Jizery se dá koupat.
Bartošova pec
Pseudokrasová vývěrová jeskyně Bartošova pec se nachází v údolí Vazoveckého potoka. Jedná se o 30 metrů dlouhou puklinovou chodbu, která je zaplavena vodou. Z jejího ústí vyvěrá 15 až 20 litrů vody za sekundu. Křídové horniny jsou napájeny z nedalekého ponoru Ondříkovického propadání. Před vývěrem stávala Bartošova sklářská huť a opodál mlýn, pozdější brusírna skla, který nyní slouží k rekreačním účelům.
Frýdštejn
Zřícenině Frýdštejna, hradu ze 14. století, dominuje válcová věž, ze které se naskýtá pěkný rozhled po Maloskalsku. V roce 1892 koupil hrad od knížat Rohanů Okrašlovací spolek v Turnově, v současné době jej vlastní a provozuje obec Frýdštejn. Hrad je oblíbeným místem filmařů, kteří zde natáčeli mimo jiné pohádku O princezně Jasněnce a létajícím ševci.
Malá Skála
Obec na březích Jizery je díky malebnému okolí oblíbeným místem turistického ruchu již od 19. století. Malá Skála je výchozím bodem pro výlety do okolí i centrem sportovních aktivit. Najdeme zde několik půjčoven lodí a koloběžek, lanové parky, restaurace, obchody s potravinami i ubytovací zařízení včetně kempu. V obci je také několik roubených domů pojizerského typu, z nichž nejznámější je Boučkův statek s galerií malíře Josefa Jíry a jeho přátel.
Zdroj: Krajský úřad Libereckého kraje