Profesionální hasiči HZS Libereckého kraje spolupracují s vědci z liberecké Technické univerzity. Ti vyvinuli nový žáruvzdorný materiál – geopolymer, který výrazně zvyšuje ohnivzdornost a tepelnou stabilitu, prodlužuje dobu degradace základního materiálu.
Nástřik z geopolymerního kompozitu vědci aplikovali ve spalovacím prostoru hasičského výcvikového polygonu v Raspenavě, kde příslušníci HZS LBK pod dozorem instruktorů pravidelně absolvují dynamické výcviky hašení. Geopolymerní ochranný nástřik vědci aplikovali ve zhruba dvoucentimetrové vrstvě v prostoru spalovací pece, kde teploty dosahují až 1000 stupňů Celsia. „Větší testovací zátěž než na hasičském polygonu už ani náš žáruvzdorný kompozit nemůže dostat,“ poznamenal prof. Petr Louda, který se výzkumem využití geopolymerů zabývá už 20 let. U prvního zapálení ohně v peci, jejíž stěny byly ošetřeny nástřikem, byli kromě příslušníků HZS LBK v areálu polygonu přítomni i výzkumníci z TUL – vedoucí výzkumného týmu prof. Petr Louda a Le Van Su, PhD. „Od nástřiku geopolymerem očekáváme výrazné prodloužení životnosti hlavních nosných rámů i kovového obložení spalovacího prostoru,“ říká plk. Jan Hrdlička, náměstek krajského ředitele pro IZS a OŘ.
Prostor pece raspenavského výcvikového polygonu ošetřený vrstvou geopolymerního nástřiku budou profesionální hasiči společně s výzkumníky z liberecké univerzity průběžně monitorovat a údaje vyhodnocovat. „Navázání spolupráce Technické univerzity v Liberci a Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje považujeme za přínosný krok, máme v plánu ji nadále rozvíjet i dalšími projekty,“ uzavírá Hrdlička.
Zdroj: HZS Libereckého kraje/Autor: por. Jaroslava Benešová