LIBEREC - 18.01.2025
Liberecká galerie přivítá v letošním roce 14 nových výstav. Na konci února představí mezinárodně uznávanou maďarskou umělkyni Zsófii Keresztes, v březnu jednoho z nejetablovanějších českých umělců druhé poloviny dvacátého století Milana Kunce a v červnu přinese do Liberce nádech Asie slavný japonský kaligraf Koji Kakinuma. Podzim v galerii pak bude patřit výtvarnici Zdeně Kolečkové, malíři Janu Vochočovi a liberecké výtvarné skupině Oktobergruppe. Novinkou letošního roku je také změna vizuálního stylu. Jiné bude logo i webové stránky. Hlavním grafickým prvkem nové identity je písmeno L.
Výstavní program pro rok 2025
„Stejně jako loni, i letos sázíme na rozmanitou skladbu krátkodobých výstav. Zastoupeni tu jsou jak čeští umělci, tak i ti zahraniční. Čeká nás celkem 14 výstav, které jsou rovnoměrně rozloženy do celého roku tak, abychom pokaždé měli návštěvníkům co nabídnout. Myslím si, že si každý u nás najde to své. Letos připravujeme dohromady 6 vernisáží, ta první se bude konat už na konci února,“ prozrazuje k programu liberecké galerie její ředitel Filip Suchomel.
Začátek roku bude věnován významné maďarské umělkyni Zsófii Keresztes, která v České republice poprvé představí svá díla sólově. „Jsem nadšená, že se Zsófii povedlo dostat k nám do Liberce. Její výjimečný umělecký styl je přímo dechberoucí a v její tvorbě je skryto mnoho významů, o nichž bychom měli přemýšlet. Stěžejními motivy výstavy jsou ženské tělo, příroda a lidské vztahy. To vše reflektují sochy vytvořené z mozaiky a textilií,“ říká k výstavě její kurátorka Tea Záchová. Ta zároveň doplňuje, že díla této významné středoevropské sochařky budou návštěvníci moci vidět už 27. února na slavnostní vernisáži. Společně s tím začne i výstava keramiky a porcelánu z ateliéru Milana Pekaře z pražské UMPRUM.
O tři týdny později, 20. března, bude zahájena trojice dalších výstav. Jedna z nich ukáže tematizovaný průřez tvorbou jednoho z nejetablovanějších českých umělců druhé poloviny 20. století, a to Milana Kunce. „Výběr děl a jejich instalace se zaměří na dichotomii politicky aktivní polohy Kuncova myšlení a referencí na pokleslé žánry, motivy a do jisté míry i samotný exkluzivní rukopis a jejich vzájemnou syntézu vytvářející specifickou aktualizaci stavu dnešního světa,“ vysvětluje kurátor výstavy Jakub Král.
Ve spolupráci s partnerským muzeem v Augsburgu liberecká galerie nabídne mistrovská díla augsburgských malířů a grafiků 17. a 18. století, například Johanna Moritze Rugendase, Johanna Evangelisty Holzera a nebo Johanna Heinricha Schönfelda. „Barokní plátna budou doplněná cennými grafickými listy, což divákům představí uměleckohistorický kontext našeho partnerského bavorského města,“ dodává jedna z kurátorek výstavy Jana Farská Hájková. Poslední z březnových výstav pak bude prezentovat práce studentů a absolventů nově akreditovaného navazujícího studijního programu Katedry designu Fakulty textilní TUL.
Květen se v liberecké galerii ponese ve znamení druhé světové války a mezinárodního festivalu animovaných filmů. Ve čtvrtek 7. května bude zahájena výstava s názvem A přesto říci životu ano, která se koná u příležitosti 80. výročí od konce druhé světové války. Představena tu budou díla významných českých umělců (např. Josefa Čapka, Emila Filly, Jaroslava Krále a mnoha dalších), jejichž osud byl válkou poznamenán. „Název jsem si vypůjčila od rakousko – židovského psychologa Viktora E. Frankla, který si prošel hrůzami koncentračních táborů a na základě této zkušenosti vytvořil teorii přežití v mezních životních situacích. Způsob, jak přese vše prožité lze říci životu ano,“ uvádí kurátorka Michaela Kubišová. Tuto válečnou tematiku pak na začátku května doplní výstava věnovaná mezinárodnímu festivalu animovaných filmů v Liberci Anifilm.
Letní sezóna v liberecké galerii začínající 20. června uvede hned 3 nové výstavy, přičemž tou největší bude výstava slavného japonského kaligrafa Kojiho Kakinumy. Práce umělce, který mimo jiné vytvořil jeden z oficiálních uměleckých plakátů k Letním paralympijským hrám v Tokiu 2020, udělají z galerijní bazénové a podbazénové haly ráj tradičního japonského umění. „Výstava Kojiho Kakinumy pro nás bude velkou výzvou, neboť všechna díla budou muset putovat tisíce kilometrů, aby se k nám do Liberce dostala. Výsledek ale určitě bude stát za to, proto by si naši návštěvníci neměli nechat tento ojedinělý projekt ujít,“ podotýká kurátor výstavy a ředitel galerie Filip Suchomel. Spolu s tvorbou japonského kaligrafa odstartují na konci června také výstavy tvůrce umělecké keramiky Romana Šediny a výtvarnice Naděždy Plíškové. U zmíněné autorky půjde o monografickou retrospektivní výstavu, která návštěvníkům přiblíží nejen její dílo, ale i život.
Na podzim vystřídají kaligrafii Kojiho Kakinumi v podbazénové hale jemné, osobitě angažované a kritické práce Zdeny Kolečkové. K nim se pak ve třech výstavních prostorech připojí malby portrétisty a krajináře Jana Vochoče. O necelý měsíc na to, přesněji 20. listopadu, pak návštěvníci galerie budou moci proniknout do příběhu a tvorby liberecké výtvarné skupiny Oktobergruppe. „Ve své době patřila k umělecky progresivnějším uskupením a jejím cílem bylo propojit kvalitní výtvarné umělce a vyčlenit se tak z běžné dobové produkce. Kromě generační sounáležitosti jejich tvorbu zpočátku propojoval příklon k poválečné vlně expresionismu a v druhé polovině desetiletí k nové věcnosti. Skupina existovala v místě a čase a v tomto smyslu je koncipovaná i tato kulturně-historická výstava,“ doplňuje kurátorka Anna Habánová. Na konci listopadu se prostřednictvím své tvorby v galerii představí ještě studenti střední školy v Železném Brodě. Tím bude výstavní plán na rok 2025 završen.
Nový vizuální styl
Po 10 letech v budově bývalých lázní císaře Františka Josefa mění liberecká galerie svůj vizuální styl. Klíčovým prvkem bude nové logo, které klade důraz na zažité a zároveň jedinečné umístění galerie do budovy bývalých městských lázní, čímž se stává neoddělitelnou součástí této kulturní instituce. „Jsem velmi ráda, že galerie přináší milovníkům umění z regionu i mimo něj kvalitní a velmi atraktivní výstavy. Rok 2024 a rostoucí počet návštěvníků to dokládá. Ne jinak tomu bude i v letošním roce. Současně oceňuji proměnu vizuálního stylu galerie ve velmi moderní a současnou podobu,“ uvádí Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Hlavním grafickým prvkem nového vizuálního stylu je písmeno L, které jednak symbolizuje slovo Lázně, jednak slovo Liberec. Svou variabilitou umožňuje nespočet grafických kombinací. „Princip je jednoduchý, minimalistický, jak je u mé tvorby zvykem. Díky tomu můžu s jednotlivými prvky volně, ale zároveň vkusně a promyšleně nakládat. Tím pádem můžu pokaždé vytvořit něco nového a jiného. Písmeno L jsem například proměnil ve skokanské prkno ve smyslu „skoč si za uměním“ nebo jsem z těchto písmen vytvořil bludiště, ve kterém si divák musí „najít cestu k umění,“ říká tvůrce nového vizuálního stylu galerie, grafik Štěpán Malovec.
Písmeno L je také využito na nových webových stránkách. „Návrhy Štěpána Malovce jsme při tvorbě webu brali jako hřiště, na kterém můžeme kreativním způsobem hrát. Představovaly pro nás mantinely, kterých se musíme držet, ať už šlo o logo, písmo, barevnost apod. Naproti tomu jsme ale do webu vnesli náš vlastní přístup, aby vše vypadalo tak, jak má,“ dodává Ondřej Brom z grafického studia Dipozitiv.
Oproti starým stránkám budou ty nové přehlednější, intuitivnější a nabídnou daleko více funkcí. „Šlo nám o to, aby web nefungoval jen jako nástěnka probíhajících akcí, ale jako nástroj, kde si lidé třeba koupí vstupenky. V budoucnu by tu dokonce měl přibýt také e-shop s designovými produkty. Dali jsme si záležet i s podobou vstupních stránek k jednotlivým výstavám, ty nyní fungují jako rozcestník k záložkám s dalším obsahem,“ podotýká Ondřej Brom. Veřejnosti by měl být nový web zpřístupněný nejpozději začátkem března.
O OBLASTNÍ GALERII LIBEREC
Oblastní galerie Liberec, která byla založena v roce 1953, je pátou největší galerií v České republice. Její sbírky čítají okolo 22 tisíc uměleckých děl z Čech, Německa, Rakouska, Francie, Nizozemí a dalších evropských států, mezi nimi lze nalézt například obrazy, grafiky, kresby, plastiky, ale i historické předměty. Přes šedesát let sídlila v Liebiegově paláci, na konci února roku 2014 se pak přestěhovala do bývalých městských lázní, kde zůstala až dodnes. Návštěvníkům nabízí atraktivní podívanou v podobě tří stálých expozic a řady výstav, které se v průběhu roku mění. Kromě toho se galerie zaměřuje také na vzdělávání, její lektorské oddělení zajišťuje doprovodné programy pro školy a rodiny s dětmi a o prázdninách pak pro děti pořádá příměstské tábory. Více informací naleznete na www.ogl.cz, IG, FB
Zdroj: TZ OGL