KRAJ - 12.06.2024
Vítěze krajského kola zná soutěž středních škol v IT a kybernetické bezpečnosti Haxagon Skirmish Czech Republic. Třem nejlepším řešitelům předal v sídle Libereckého kraje ocenění náměstek hejtmana Libereckého kraje pro školství, mládež, tělovýchovu, sport a zaměstnanost Jiří Čeřovský.
„Soutěž je určena žákům středních škol. Jejich úkolem bylo plnit úlohy z různých oblastí IT a kybernetické bezpečnosti a získat co nejvíce bodů v co nejkratším čase. Z Libereckého kraje se soutěže zúčastnilo celkem 17 středních škol a hned 9 z nich bodovalo. Nejlépe si vedla Střední průmyslová škola v České Lípě. Nejen, že první dvě místa vybojovali právě žáci této školy, ale zároveň se stala nejaktivnější a nejúspěšnější školou z celé republiky,“ říká náměstek hejtmana Jiří Čeřovský, který nad krajským kolem soutěže převzal záštitu.
Nejúspěšnějšími řešiteli v Libereckém kraji byli:
David Vobruba, Střední průmyslová škola, Česká Lípa
Jan Petr Folbrecht, Střední průmyslová škola, Česká Lípa
Michal Roček, Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola, Liberec (ocenění přebíral učitel Marek Pospíchal)
Ocenění za nejaktivnější a nejúspěšnější školu v rámci celé republiky získala Střední průmyslová škola v České Lípě. Ocenění převzal ředitel školy Petr Veselý a jeho zástupce Jan Fojtík.
První dva nejúspěšnější účastníci postoupili do celostátního kola, které se bude konat ve středu 19. června v prostorách Coworkingového centra Next Zone při Smíchovské střední průmyslové škole a gymnáziu v Praze.
On line soutěž trvala od 24. do 31. května. V průběhu měsíce se pro všechny přihlášené střední školy v republice otevřela platforma Haxagon k testování a v posledním týdnu se pak mohli žáci zapojit do soutěže. V Libereckém kraji soutěžilo celkem 240 žáků.
V rámci celé republiky se soutěže zúčastnilo 8200 žáků z 215 škol. Cílem soutěže je vytvořit co nejlepší podmínky pro vzdělávání v oblasti informační technologie a kybernetické bezpečnosti pro všechny střední školy v republice.
„Dalším cílem soutěže je podchycení talentovaných žáků. Překvapením bylo, že nadaní jedinci v této oblasti studují i na školách netechnického zaměření, jako je například zdravotnická nebo rybářská škola či obchodní akademie. Třetím cílem je celková osvěta této oblasti. Z hlediska rozvoje ekonomiky a dalšího života moderní společnosti je oblast informačních technologií naprosto klíčová. Společnost v tomto směru trochu spí a naší iniciativou je ji probudit,“ řekl Petr Sýkora, manažer projektu Haxagon.
Zdroj: Krajský úřad Libereckého kraje