LIBEREC - 9.1.2023
Jedlé oleje a tuky, které vyprodukuje vaše domácnost smažením pokrmů, rozhodně nepatří do výlevky ve vašem dřezu. Dostávají se totiž do kanalizace, kterou sražený tuk ucpává, následně poškozuje čističky odpadních vod a tím může snížit i kvalitu vyčištěné vody.
Použité oleje a tuky jsou cenným recyklovatelným materiálem a dle zákona o odpadech je od roku 2020 povinností každého z nás je třídit. Vytříděné tuky lze snadno recyklovat a využívat například při výrobě biologických paliv. Recyklované oleje nacházejí využití i v řadě dalších odvětví, jako je chemický, gumárenský a dřevařský průmysl, kde představují ekologičtější náhražku ropných produktů.
Jak třídit jedlé oleje a tuky v domácnosti?
Použité jedlé oleje a tuky (např. z pánve nebo fritovacího hrnce) nechte vychladnout a přelijte do jakékoliv PET lahve. Po naplnění PET lahve ji odevzdejte.
Kam naplněné PET lahve odevzdat?
Liberec letos výrazně rozšíří počet míst, kde budou moci obyvatelé odevzdat použité jedlé tuky a oleje. Zatím jsou jen dvě ve sběrných dvorech, nově bude po stotisícovém městě rozmístěno 200 kontejnerů, sdělil novinářům náměstek primátora Jiří Janďourek (Starostové pro Liberecký kraj).
Radnice pátého největšího města v zemi si od toho slibuje, že výrazně stoupne počet obyvatel, kteří přestanou vylévat použité jedlé tuky a oleje do odpadů. Předpokládá se, že jen v prvním roce po rozmístění kontejnerů po městě se podaří vytřídit kolem 20 tun jedlých tuků a olejů a v dalších letech to bude ještě více. "Kapacita města odhadovaná na velikost města Liberce je 130 tun," dodal Janďourek.
Rozmístění kontejnerů po městě nebude radnici nic stát. Podle Janďourka je vybraná firma rozmístí zdarma a městu za sběr jedlých tuků a olejů bude navíc platit. Kolik radnice získá, náměstek jen naznačil. "Z těchto finančních prostředků bychom velmi rádi uhradili likvidaci krys, v podstatě formou nějaké deratizace," řekl. Ročně podle něj na deratizaci Liberec vydává 200.000 až 300.000 korun.
Zdroj: ČTK