




Nová úpravna vody v Machníně bude provozuschopná už letos v létě, zkušební provoz začne na podzim. Spolu s budovaným přivaděčem zajistí pitnou vodu pro 30 tisíc obyvatel Hrádecka a Chrastavska. Přivadeč je dnes hotový asi z poloviny.
Podle posledních informací se práce na hlavní části úpravny blíží k závěru dokonce v souladu s původními předpoklady, tedy na začátku léta tohoto roku. „Původní mírné zdržení v souvislosti s přepojením na síť ČEZ se podařilo překonat díky dohodě na dřívějším termínu, stanoveném na konec dubna. To umožní brzké spuštění provozní a zkušební fáze, během níž se ověří funkčnost všech technologií a provedou případné finální úpravy,“ upřesňuje generální ředitel Severočeské vodárenské společnosti Bronislav Špičák.
Souběžně s pracemi na úpravně vody probíhá i výstavba přivaděče. Z celkových dvanácti kilometrů trasy je aktuálně hotová přibližně polovina. „Tato část vedla převážně přes pole a pastviny, kde postup prací byl rychlejší a méně komplikovaný, což minimalizovalo dopady na zemědělskou činnost a s tím spojené kompenzace. Nyní stavbaři čelí náročnější etapě, kdy druhá polovina trasy povede přes komunikace. Tato fáze představuje i podstatnou část zbývajících nákladů, odhadem dvě třetiny celkových výdajů na přivaděč,“ vysvětluje generální ředitel SVS.
Nicméně, i přes tuto náročnost, je termín dokončení přivaděče plánovaný na konec příštího roku, a to pokud nenastanou nepředvídatelné okolnosti. Celkové náklady na přivaděč přesahují 300 milionů korun bez DPH, přičemž proinvestováno je již zhruba 100 milionů korun.
Důležitou součástí projektu je i řešení financování domovních přípojek. V běžné praxi si tuto část nákladů hradí majitelé nemovitostí. Vzhledem ke specifické situaci, kdy výstavba náhradního zdroje vody reaguje na problémy s nefunkčními studnami obyvatel v důsledku situace kolem dolu Turów a dlouhodobého sucha, se však Severočeská vodárenská společnost a Liberecký kraj dohodly s městy Hrádek nad Nisou a Chrastava na odlišném přístupu.
„Náklady na vyprojektování a vybudování přípojek až k vodoměrům nebudou přeneseny na majitele nemovitostí. Bylo dohodnuto, že tyto náklady budou pokryty z dotace z Fondu Turów pro obě města. Předpokládaná částka na tyto přípojky se odhaduje na 10 až 15 milionů korun. Toto rozhodnutí má zajistit, aby ani stávající obyvatelé, ani ti, kteří mají stavební povolení, ale nemohli současnou situaci předvídat, nebyli finančně zatíženi touto mimořádnou událostí,“ vysvětluje hejtman Martin Půta.
Díky kombinaci financování z Národního Programu Životního Prostředí a Fondu Turów, s významným přispěním Severočeské vodárenské společnosti, se realizuje strategicky důležitá investice pro zajištění kvalitního a stabilního zdroje pitné vody pro Liberecký kraj. Promyšlené řešení financování domovních přípojek navíc dokládá snahu o minimalizaci dopadů na obyvatele a spravedlivé rozložení nákladů.