
LIBEREC - 02.10.2024
Romeo a Julie Williama Shakespeara je bezesporu nejslavnějším milostným příběhem všech dob. Tato tragédie z konce 16. století, odehrávající se v italské Veroně, líčí osudový vztah mezi dvěma mladými lidmi ze dvou znepřátelených rodů Monteků a Kapuletů, jejichž nesmiřitelná nenávist přináší zkázu nejen jim, ale i jejich okolí. Není náhodou, že tento jedinečný příběh okouzluje diváky po celém světě již více než 400 let.
Jedním z důvodů, proč je toto dílo stále aktuální, je univerzálnost jeho témat. Shakespeare mistrně zachycuje hloubku lidských citů, pocitů a konfliktů, které nás provázejí celou po historii lidstva. Silné emoce, které prožívají hlavní hrdinové, jsou nám blízké i dnes. Jejich láska je nevinná, ale zároveň silná a neodolatelná, což rezonuje s diváky všech generací. I přes jejich tragický osud je jejich pouto inspirací a symbolem odvahy a oddanosti.
Dalším důležitým aspektem nadčasovosti díla je téma rodinného sporu. Shakespearův příběh nám připomíná, jak destruktivní mohou být nenávist a předsudky mezi rodinami nebo komunitami. Tento konflikt je nesporně velmi aktuální i dnes, kdy se často setkáváme s nepochopením a nesnášenlivostí, které vyrůstají ze zdánlivě malicherných sporů politických, náboženských nebo etnických. Jejich narůstání a nabalování na principu sněhové koule ovšem může přerůst v konflikty, které mohou mít tragické následky. Příběh Romea a Julie je varováním před ničivými důsledky nenávisti a výzvou k hledání porozumění a smíření. Právě proto zůstává tato tragédie tak silně zakořeněná v našem kolektivním vědomí a nadále rezonuje s lidmi po celém světě.
Režisérka Kateřina Dušková ke své inscenaci řekla: „Generační propast mezi mladými hrdiny a jejich rodiči je dalším tématem, které rezonuje i v současné společnosti. Romeo a Julie chtějí jít vlastní cestou, ale čelí tlaku očekávání svých rodin. Toto téma je dnes velmi aktuální – mladí lidé často narážejí na rozdílné pohledy starších generací. Jejich příběh zrcadlí touhu po svobodě rozhodování a nalezení vlastní identity v prostředí, které se je snaží formovat podle starých pravidel.“
Dramaturg inscenace Jiří Janků k tomu dodává: „Otázka osudu a možnosti volby je v Romeovi a Julii přítomna od samého začátku. I když je tragický konec nevyhnutelný, oba hrdinové se pokoušejí změnit svůj osud. Tento motiv nachází odezvu v dnešní době, kdy se mnoho lidí ptá, do jaké míry můžeme ovlivnit svůj život v rámci globálních krizí, jako jsou klimatické změny nebo politická nejistota. Příběh nám připomíná, že boj za vlastní životní cestu, i když může být marný, má smysl.“
Romeo a Julie tedy zůstává aktuální nejen díky svým univerzálním tématům, ale i díky své schopnosti reflektovat problémy, které řešíme dnes. Příběh lásky, konfliktu, vzpoury a osudovosti nás stále oslovuje, protože odráží podstatu lidské existence a touhu po svobodě a štěstí, která neztrácí svou hodnotu ani po staletích. Věříme, že naše nová inscenace bude silnou výpovědí, která osloví všechny generace diváků, a netajíme se tím, že bychom rádi, kdyby si díky ní cestu do divadla našli hlavně ti mladší - středoškoláci a vysokoškoláci, kteří se mohou s osudy slavných milenců nejlépe identifikovat.
Inscenaci režijně připravuje umělecká šéfka činohry Kateřina Dušková, která si zvolila překlad Jiřího Joska. Do týmu přizvala řadu skvělých spolupracovníků – Hynka Dřízhala a Agnieszku Pátou-Oldak, kteří připravili scénu a kostýmy, autora hudby Darka Krále či choreografku Alenu Peškovou. V titulních rolích se představí Daniel Toman a Eva Goldmanová a doplní je řada dalších sólistů činohry DFXŠ .
Premiéra: 4. a 6. října 2024 v 19.00 v Šaldově divadle
Zdroj: TZ DFXŠ
Foto: Petr Neubert
Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.
