Dnes je 23. listopad 2024, svátek má Klement
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Kraj / Liberec První rok ředitele botanické zahrady: lepší služby i akce pro návštěvníky Vytvořit článek
První rok ředitele botanické zahrady: lepší služby i akce pro návštěvníky
Redakce iLIBERECKO - 16. 01. 2024    35806    0 Líbil se vám tento článek?

KRAJ/LIBEREC - 16.1.2024

Rok plný práce, plánování, jednání se spoustou odborníků z řad architektů přes specialisty na marketing až po kolegy z branže má za sebou Václav Lenk, který nastoupil do funkce ředitele Botanické zahrady v Liberci 1. ledna 2023. Pod jeho vedením hlásí zahrada za minulý rok nejvyšší návštěvnost od roku 2011. 

Lenk převzal vedení zahrady po botanikovi Miloslavu Studničkovi, který v ní působil 32 let. Pod jeho vedením se zahrada stala uznávanou institucí, a to díky botanickým sbírkám vysoké kvality. Současný ředitel chce tuto kvalitu udržet a navázat tak na dlouholetou práci svého předchůdce. Jeho snahou je navíc přiblížit tyto odborné sbírky veřejnosti a posunout Botanickou zahradu Liberec do nového tisíciletí. Pro svůj cíl si vymezil základní tematické pilíře, kterými se spolu se svými kolegy zabývá. 

„Volba nového ředitele nebyla snadná. Po mnoha letech vysoce ceněné práce pana doktora Studničky jsme však dospěli k závěru, že zahrada potřebuje nový impulz a také se výrazně otevřít veřejnosti. Před ředitelem a jeho kolegy je samozřejmě velký kus práce, ale myslím, že se vydali správným směrem,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Odborná péče a výzkum

Hlavní funkcí botanické zahrady je odborná péče o vzácné a ohrožené druhy rostlin. Botanická zahrada Liberec se v roce 2023 stala členem Unie botanických zahrad České republiky. Aktivní spolupráce s ostatními botanickými zahradami v celostátním rámci se projevila v podobě aktivní výměny rostlin a rozšířila tak místní botanické sbírky.

Povedlo se navázat kontakt s Agenturou ochrany přírody a krajiny České republiky, s níž botanická zahrada jedná ohledně spolupráce na záchraně ohrožených terestrických orchidejí vyskytujících se v Českém ráji. Dále pak chce zahrada pomoci se záchrannou masožravé rostliny tučnice české, která je endemitem vyskytujícím se na Českolipsku.

Vedle nových aktivit zahrada i nadále udržuje kontakty se zahraničními botanickými zahradami díky výměnám semen přes Index seminum. „Při zářijové návštěvě botanické zahrady v Nancy jsem měl velkou radost, když mě kurátor tamních sbírek upozornil na mladé rostliny vzácného zmijovce titánského. Radost byla o to větší, že se jednalo o rostliny vypěstované z našich semen,“ dodal Václav Lenk.             

Vzdělávání a interaktivní zážitky

Od října 2023 má zahrada svoje edukační oddělení, které se v tuto chvíli zaměřuje na vzdělávací programy pro mateřské a základní školy. Postupně by botanická zahrada ráda jeho činnost zaměřila i na další stupně vzdělávání a veřejnost. Ve dnech 9. a 10. února se uskuteční přednášky na téma Jablka s příběhem.  V jejich rámci bude možné prožít jedinečný zážitek – komentovanou degustaci speciálně vybraných jablečných odrůd. Na letní sezónu plánuje botanická zahrada například zpracování naučné stezky zahradou nebo sérii komentovaných prohlídek expozicemi.

Důležitou součástí naší vzdělávací činnosti je práce se zážitky, se zapojováním všech smyslů, protože věříme, že tak vzniká silné pouto mezi zahradou a návštěvníky,“ řekl Lenk. Další rozvoj vzdělávacího oddělení zahrady však závisí na větších investičních akcích, jelikož v zahradě není v tuto chvíli dostatečné zázemí. „V rámci investičních projektů bych v zahradě rád vybudoval speciální vzdělávací prostor, ve kterém by byla laboratoř a odborná učebna, což by naše vzdělávací programy posunulo na vyšší úroveň. Zároveň bychom také chtěli doplnit jednotlivé expozice o moderní, interaktivní prvky, které by sbírky přiblížily i dětem,“ poznamenal Václav Lenk.

Odpočinek a harmonie

Botanická zahrada je místem, které v dnešní uspěchané době nabízí zklidnění.  Odpočinkových zón v areálu však stále není tolik, kolik by si jich návštěvníci zasloužili. To bude jedním z témat zpracovávaného generelu rozvoje organizace; již nyní se pracuje na úpravě parkové části. „Je potřeba vybudovat nový vstup, který by návštěvníkům nabídl něco více než jen pokladnu. Rádi bychom vylepšili nabídku suvenýrů, a to i o možnost prodeje vybraných druhů rostlin a semen. Mým velkým přáním je mít v zahradě i kvalitní občerstvení. Nicméně při stávajícím rozložení to zatím není možné,“ svěřil se ředitel

Celková modernizace zahrady

Botanická zahrada Liberec musí projít výraznou modernizací. Kromě velkých investic do skleníků a zázemí, které po letech jejich fungování pomalu dosluhuje, pracuje Lenk, za podpory kolegů z Libereckého kraje, na již zmíněném generelu rozvoje zahrady pro následující roky. „Ten nám pomůže efektivně navrhnout a naplánovat další kroky rozvoje jako například zachytávání a následné využití dešťových srážek, již dříve zmíněné zázemí pro edukaci, občerstvení nebo nový vstup do botanické zahrady,“ sdělil Lenk.

Vedle stavebních akcí chce zahrada projít také takzvaným rebrandigem: v průběhu následujícího roku chce připravit soutěž na nový grafický manuál.  „Na jaře bychom rádi rozšířili tým o novou posilu, která se bude věnovat marketingu zahrady na plný úvazek,“ podotkl Lenk.

Posun v marketingových aktivitách už ale veřejnost mohla zaznamenat na konci roku, kdy botanická zahrada spustila nový web a přejmenovala sociální sítě. Nově se v on-line světě nalézá na adrese www.botanickaliberec.cz

„Je před námi ještě velká spousta práce. Přeměna botanické zahrady je prací celého týmu lidí, který kolem sebe mám a za to bych jim chtěl moc poděkovat,“ uzavřel ředitel. 

Zdroj: Krajský úřad Libereckého kraje



TAG
Líbil se vám tento článek?

Komentáře

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

Prodej a pronájem
Reklama   •   Koupit reklamu