vinařský nůž
Archeologické průzkumy napomáhají rozšířit naše znalosti o materiální kultuře minulých staletí a nabízejí nám náhled do všedního i reprezentativního života tehdejších majitelů a obyvatel hradu. Očím běžného návštěvníka zůstávají archeologické nálezy povětšinou skryty, avšak na Grabštejně se ve spolupráci s ÚPS na Sychrově a správou SH Grabštejn podařilo vybudovat celou expozici věnovanou právě archeologickým nálezům. V letošním roce se expozice dočkala obnovy a výrazného rozšíření o nejnovější artefakty pocházející výhradně z hradu Grabštejn.
Pražský groš
Expozice je členěna tematicky a návštěvník se tak může seznámit s životem na středověkém a časně novověkém šlechtickém sídle z různých úhlů pohledu. "Předměty zde vystavené reprezentují např. všední každodenní život nebo způsoby stolování na šlechtickém sídle, soubor kachlů pocházejících z kachlových kamen určených k vytápění interiérů, pozůstatky vojenské činnosti i několik výjimečných nálezů například hliněné dýmky, drobné votivní sošky nebo dobová platidla. Součástí expozice je i bohatý soubor fragmentů keramických nádob, které jsou nejběžnějším typem mezi archeologickými nálezy. V expozici najdeme i stručný exkurz do stavební historie Grabštejna včetně předmětů, které se stavební historií souvisejí." popisuje archeologické nálezy z Grabštejna archeoložka Renata Tišerová z libereckého NPÚ.
Parohova hrací kostka
Prohlídkový okruh „Grabštejnské poklady“, kde se lze seznámit s tím nejcennějším, co Grabštejn ve svých zdech skrývá, byl pro návštěvníky otevřen letos v červnu. Od 13. července je tento okruh doplněn i o zmíněnou rozšířenou expozici archeologie (https://www.hrad-grabstejn.cz/cs/informace-pro-navstevniky/prohlidkove-okruhy/1502-grabstejnske-poklady).
Státní hrad Grabštejn je otevřen během července a srpna každý den kromě pondělí od 9.00 do 17.00.
Zdroj a foto: TZ NPÚ