ČR - 12.12.2024
„Češi rádi hledají důvody k tomu, aby pokoušeli své štěstí, a pátek třináctého je jednou z těch nejatraktivnějších příležitostí. Ve Sportce zaznamenáváme v tento den enormní zájem i mezi lidmi, kteří pravidelně nevsází, což ukazuje, jak hluboko je pověrčivost zakořeněná v naší kultuře a je zároveň silnou motivací jít štěstí naproti,“ říká Martin Eliáš, brand manažer loterií společnosti Sazka.
Proč Češi sázejí právě na pátek třináctého?
Podle průzkumu společnosti Sazka*, realizovaného v září letošního roku, věří pověrám 72 % Čechů, přičemž mladá generace je na pověry nejcitlivější. Symboly jako například čtyřlístek jim přinášejí pocit jistého štěstí a rituály, například sázení se svými šťastnými čísly nebo nákup oblíbeného losu a jeho setření speciální mincí, slouží jako psychologická podpora. Na druhé straně, nejznámější smolnou pověrou, často spojenou právě s pátkem třináctého, je přeběhnutí černé kočky přes cestu, což zmínilo dokonce 51 % respondentů. Nicméně pátek třináctého, vnímaný obecně jako nešťastný den, pro mnoho lidí naopak představuje příležitost obrátit pověry ve svůj prospěch.
„Pověry a rituály mají schopnost povzbudit náladu a umocnit pocit jistoty. Projevují se i při sázení loterie, kde někteří lidé mají své oblíbené kombinace čísel, které vsází stále dokola. Nejvyšší nárůsty pozorujeme tradičně u loterií, které se losují daný den, jako je Sportka a Eurojackpot,“ doplňuje Martin Eliáš.
Tajemný pátek ale není jediným dnem, kdy Češi pokouší své štěstí více než obvykle. Vedle něho se lidé zaměřují také na jiné, podobně speciální dny, jako je například tradiční Den štěstí nebo Den kominíků, kdy zájem o loterie rovněž prudce roste.
Jděte štěstí naproti
Ať už věříte na šťastná čísla, používáte talisman, nebo jen čekáte na ten pravý okamžik, pátek třináctého a další „dny štěstí“ jsou ideální příležitostí, jak zkusit přivolat štěstěnu na svou stranu. A statistiky Sazky jasně ukazují, že se toho Češi rozhodně nebojí.
*Průzkum realizovala agentura PerfectCrowd. Sběr dat probíhal v září 2024 na vzorku 1 020 respondentů ve věku 18 až 70 let.
Zdroj: TZ Sazka
Foto ilustrační: Pixabay