HRÁDEK NAD NISOU - 03.05.2024
Laboratoř Státního veterinárního ústavu potvrdila africký mor (AMP) u tří divokých prasat na Liberecku. Jedná se o prase divoké, které myslivci ulovili v polovině dubna v Oldřichově na Hranicích. Další kus ulovili u Mníšku a uhynulého divočáka našli u Hrádku nad Nisou. „U Hrádku nad Nisou, který leží v takzvaném nárazníkovém pásmu, jde o druhý nakažený kus, hranice pásem se proto rozšířila,“ říká mluvčí Státí veterinární správy ČR (SVS) Petr Vorlíček.
Ochranná pásma vyhlášená Státní veterinární správou ČR (SVS) v souvislosti s výskytem afrického moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila. Důvodem jsou dva případy nákazy potvrzené v dubnu u divočáků, které myslivci ulovili a nalezli mimo takzvané uzavřené pásmo II u Hrádku nad Nisou. „O další území se rozšířilo nejen hlavní pásmo II vytyčené kolem míst výskytu nákazy, ale i takzvané nárazníkové pásmo,“ doplnil mluvčí SVS. „Do oblasti s výskytem nákazy nově přibylo 15 katastrálních území o celkové výměře 9 800 hektarů.“
Uzavřené pásmo II tak po úpravě zabírá na Liberecku 655 kilometrů čtverečních. O dalších 13 katastrálních území o rozloze 12 500 hektarů se rozšířilo také takzvané nárazníkové pásmo I, které oblast obklopuje. Po úpravě zabírá rozlohu 1 325 kilometrů čtverečních a zasahuje do středních Čech. „V obou pásmech platí mimořádná veterinární opatření. Ty mají zamezit šíření nákazy afrického moru mezi divokými prasaty a především jejímu zavlečení do chovů prasat domácích.“
Od začátku letošního roku SVS potvrdila už sedm případů AMP u prasat divokých. Dvě myslivci nalezli uhynulá, a pět jich ulovili. Od počátku nákazy v prosinci roku 2022 bylo v Česku potvrzených 64 případů AMP u prasat uhynulých nebo ulovených na Liberecku a v jednom případě i na Českolipsku. „AMP se stále vyskytuje pouze v populaci prasat divokých, v chovech domácích prasat nebyla v ČR tato nákaza dosud nikdy potvrzena,“ doplňuje Vorlíček. Africký mor prasat je akutní onemocnění podobné klasickému moru prasat. Jeho příznaky a průběh nemoci jsou však rychlejší a nakažená zvířata téměř vždy uhynou. Proti nákaze není lék, nakažená prasata se proto musí utratit. Pro člověka ani psa nákaza nebezpečná není, mohou ji ale přenášet.
Zdroj: TZ Město Hrádek nad Nisou, Autor: Eva Malá, SVS ČR