Dnes je 22. listopad 2024, svátek má Cecílie
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Tip na výlet / Kraj Nové vozy slouží profesionálním hasičům z Liberce a Jablonce. Novinkou je nízkofrekvenční siréna. Vytvořit článek
Nové vozy slouží profesionálním hasičům z Liberce a Jablonce. Novinkou je nízkofrekvenční siréna.
Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje - 25. 11. 2022    12734    0 Líbil se vám tento článek?

V tomto týdnu byly do výjezdu stanic Liberec a Jablonec nad Nisou Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje zařazeny nové cisternové automobilové stříkačky. V jejich technickém vybavení se objevuje mj. i novinka v podobě nízkofrekvenční sirény. 

 

Nové cisterny CAS 20/4000/240 S2T na podvozku SCANIA P 500 B4x4HA CP28 budou využívány u všech typů zásahů. Zajímavé je, že jsou to první dvě vozidla Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje, u kterých se objevuje tzv. „rumbler“. Jedná se o pulzní nízkofrekvenční sirénu, která vytváří pocit vibrací, a v hustém provozu tak podstatně zvyšuje šanci, že si projíždějícího vozidla všimnou ostatní řidiči a umožní mu rychlý průjezd.

Kamerový systém a podmetací řetězy

Obě vozidla mají čtyřdveřovou kabinu pro šest osob a jsou vybavena kamerovým systémem – přední, zadní a vnitřní kamerou se záznamovým rekordérem. „Kamerový systém se využívá, aby bylo možné zpětně sledovat bezpečnost provozu na pozemních komunikacích,“ říká technik strojní služby kpt. Michal Pavel.

Cisternové automobilové stříkačky jsou vybaveny mj. podmetacími řetězy, které umožňují provoz v těžkém terénu Libereckého kraje i v zimním období, a přispívají tak k jejich vysoké akceschopnosti. „Vozidla Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje nevyužívají klasické sněhové řetězy, které se nasazují na pneumatiky,“ říká kpt. Michal Pavel a dál vysvětluje: „Tyto podmetací řetězy jsou součástí vozu, strojník je může zapnout během jízdy. Řetězy pak podmetají pod koly a efekt je stejný, jako kdyby na pneumatikách byly nasazeny sněhové řetězy.“

“Chytré zařízení“ součástí vozů

Za zmínku stojí i technologické zařízení CAN-bus, které umožňuje řízení nástavby vozu. Co to obnáší v praxi, popisuje kpt. Michal Pavel: „Velitel zásahu nebo strojník je díky systému výborně informován o vozidle – např. stavu vody v nádržích, servisních kapalinách. Dálkově může přes tablet ovládat některé technické funkce vozidla – použití je možné jak při zásahové činnosti, tak při údržbě vozu.“

Cisterny v celkové pořizovací hodnotě 15 095 978,15 Kč získal Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje primárně díky Fondu zábrany škod (dále jen „FZŠ“) České kanceláře pojistitelů, který je zřízen zákonem č. 168/1999 Sb. Dodavatelem obou vozidel byla firma WISS CZECH, s. r. o.

Autor: por. Mgr. Jaroslava Benešová
Foto: nprap. Josef Plíva, HZS LK

 



TAG
Líbil se vám tento článek?

Komentáře

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

Prodej a pronájem
Reklama   •   Koupit reklamu