Dnes je 22. listopad 2024, svátek má Cecílie
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Tip na výlet Nejen po stopách ledovce na polskou stranu Krkonoš Vytvořit článek
Nejen po stopách ledovce na polskou stranu Krkonoš
Redakce iLIBERECKO - 16. 07. 2023    10592    0 Líbil se vám tento článek?

Ledovec, muzeum Gerharta Hauptmanna, horská městečka i vodopád. To a mnoho dalšího nabízí polská strana turisticky oblíbených Krkonoš.       

„Polská strana Krkonoš stojí určitě za prozkoumání. Jak kvůli svým krásám horské přírody, tak také v podhůří díky sklářské tradici v huti Julia a kulturnímu dědictví na polské straně hranice. Nedá se opomenout skvělá kuchyně, kterou nabízí tamní restaurace a hotely,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

V obci Jagniątkow, která je v této době součástí města Jelení Hora, najdeme vilu Łąkowy Kamień, kde bydlel a tvořil Gerhart Hauptmann, významný německý prozaik a dramatik a nositel Nobelovy ceny za literaturu z roku 1912. Odtud se turisté údolím řeky Sopot mohou dostat k lokalitě Bażynowe Skały, pokračovat lesem údolím Czarny Kocioł Jagniątkowski až na dno známých Sněžných jam, které jsou impozantním divem krkonošské přírody. Přísně chráněná geologická a botanická lokalita je přístupná turistům z Cesty česko-polského přátelství. Malá a Velká jáma jsou ledovcové kary s rozpukanými žulovými stěnami, vysokými cca 200 metrů. Dno s ledovcovými jezírky, zvanými Kochelské rybníčky, je ve výšce 1273 m n. m.  

Z tohoto místa lze vyšplhat na horu Szrenica, k boudě Hala Szrenicka a vodopádu Kamieńczyk, jehož šumění je slyšet již zdaleka. Hora leží v hlavním hřebeni Krkonoš a tyčí se nad Szklarakou Porebou. Na jejím vrcholu stojí horská chata a o několik metrů níže se nachází horní stanice lanovky. Vodopád je se svými 27 metry nejvyšším vodopádem na polské straně Krkonoš. Padá trojitou kaskádou až do třiceti metrů hlubokého kaňonu, kde vytváří malé jezírko. Do strže vede stezka tvořena kovovými schody a plošinami. Nad vodopádem se nachází horská chata Kamienczyk.

Piechowice leží v nadmořské výšce 350–480 m n. m. na soutoku řek Malá Kamienna a Kamienna v západní části Jelenohorské kotliny. Město má proslulou Huť křišťálu Julia. Stávající brusírny skla mají tradici sahající až do 14. stol. V té době v Tiché dolině existovala sklářská huť považovaná za první v Krkonoších. Nedaleko Piechowic leží vesnice Michalowicea Górzyniec s výjimečným turistickým a rekreačním charakterem.

Zdroj: Krajský úřad Libereckého kraje



TAG
Líbil se vám tento článek?

Komentáře

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

Prodej a pronájem
Reklama   •   Koupit reklamu