GRABŠTEJN - 04.04.2024
Na hradě a zámku Grabštejn v Chotyni na Liberecku začala s velikonočními svátky nová sezona. Stejně jako na dalších sedmi hradech a zámcích, které v Libereckém kraji spravuje Národní památkový ústav. Návštěvníci se můžou těšit na řadu novinek i doplněných expozic. Prohlédnou si sbírku archeologických nálezů z malého nádvoří, jehož velká rekonstrukce nedávno skončila.
Archeologickými nálezy je doplněná expozice prohlídkového okruhu. Pochází z malého nádvoří, kde samotnému restaurování v roce 2021 předcházel archeologický průzkum, popisuje kastelánka hradu a zámku Grabštejn Věra Ozogánová. „Je tam o vitrínu více. V ní jsou uložené překrásné věci, třeba šperky nebo mince. Zajímavé je, že my jsme z Grabštejna zatím neměli žádné mincovní nálezy.“ Mezi dalšími vystavenými věcmi návštěvníci uvidí malé sošky Ježíše Krista nebo Panny Marie. „Zároveň tam přibude i taková ta stavebně historická část i s popisky, protože tu máme fragment pozdně-gotického portálu. Sice tam s návštěvníky chodí průvodce, ale tato konkrétní prohlídka je myšlená spíše muzejně, takže každý si tam najde, co ho baví,“ dodává Ozogánová.
V muzeu nechybí ani takzvaná žitavská keramika, která patří mezi chlouby hradu Hrad totiž sloužil jako pohraniční pevnost střežící obchodní stezku z Čech do Lužice. „Na Grabštejně je soustředěná největší sbírka u nás, což by měla být asi čtvrtina ze všech dochovaných kusů,“ dodává Ozogánová. V expozici je i nejstarší dochovaný zelený žitavský talíř, který pochází z roku 1656.
Návštěvníci se můžou těšit i na prvorepublikový byt nadlesního, ve kterém je i jediná dochovaná kuchyň na hradě. „Ten byt mi přišel dost neosobní, postavený na několika kusech nábytku. Chyběly tady takové ty věci, které byt zútulňují,“ říká kastelánka. Je tam tedy knihovna, staré noviny nebo oblečení. Návštěvníci si můžou zblízka prohlédnout tehdejší lesnickou uniformu, jsou tam vystavené i potřeby pro hygienu. Na stole leží otevřený prvorepublikový atlas hub nebo herbář.
Sice výstava z výprav posledních prvorepublikových majitelů panství, Karla Podstatského z Lichtenštejna a Marie Clam-Gallasové už skončila, ale některé artefakty návštěvníci najdou při prohlídce prvního okruhu. „Při reinstalaci se předměty z afrických výprav, jako různé domorodé ozdoby, zbraně a lovecké trofeje a také osudy posledních majitelů propsaly do stálé expozice.“ A stále se podle kastelánky nachází nové a nové předměty spjaté s Grabštejnem. „Kolegové v loňském roce na zámku Sychrov našli krabici plnou fotoalb. Ty se teď musí změřit, oskenovat a popsat, co na těch fotografiích je. Jsou to především rodinná alba, jsou tam snímky pořízené přímo na Grabštejně, z rodinných událostí nebo dovolených.“
Další novinkou je nalezení vzácného obrazu. „V kapli sv. Barbory budeme mít raritu, kopii obrazu Madony,“ zmiňuje Věra Ozogánová s tím, že originál se našel v Severočeském muzeu v Liberci. „Originál nám bohužel zapůjčit nemůžou kvůli špatným klimatickým podmínkám na zámku. Mohl by se vlhkem poničit.“
V letošní letní sezoně se turistům otevře obchůdek s designovými, místními řemeslnými a regionálními produkty. „Zatím v prostorách, kde bude, probíhají stavební úpravy, ale během léta už tam chce provozovatel fungovat,“ popisuje kastelánka s tím, že otevírací doba obchodu nebude závislá na provozní době hradu a zámku. Lidé tam budou mít přístup bočním vchodem zvenku. „Na hlavním průčelí je vstup do hradu a dá se pokračovat doprava na bývalý parkán. Tam jsou poměrně nenápadné dveře, které teď vedou do původních asi skladů nebo hospodářského zázemí. Bude tam i lavička. Takže když lidé půjdou od parkoviště, uvidí to na první pohled.“
Hrad Grabštejn byl založený v 2. polovině 13. století jako pohraniční pevnost střežící obchodní stezku z Čech do Lužice. Ze starého hradu mohou návštěvníci navštívit jen mohutnou bergfritovou věž, ve které je galerie. Zbytek staré pevnosti tehdejší majitelé v polovině 16. století přebudovali na renesanční zámek. Jeho součástí je kaple sv. Barbory, patronky horníků, kteří na grabštejnském panství pracovali. Je známá díky své nádherné a rozsáhlé malířské výzdobě, která nemá v širokém okolí obdoby.