Soutěžní přehlídku studentských prací žáků středních sklářských uměleckých škol z Libereckého kraje, která je součástí celoevropského projektu Evropa, ve které chci žít: EVROPA v roce 2050, hostí Oblastní galerie Liberec. Projekt nabízí dnešní mladé generaci platformu k diskusi a k sdílení jejích představ o budoucnosti a o tom, jak by zhruba za třicet let mělo vypadat prostředí, ve kterém chce žít.
Mladí umělci skrze svou tvorbu návštěvníkům výstavy sdělují, co je z pohledu jejich generace důležité změnit a jak vnímají rozvoj svého oboru i místa, kde žijí a studují v kontextu Evropy. „V roce 2050 budou dnešní studenti těmi, kteří budou rozhodovat o dění v Libereckém kraji, v Evropě i ve světě. S napětím očekávám, jaké otázky si nyní kladou, jaké mají sny a představy nejen o své profesní dráze. Projekt je časosběrný a já pevně věřím, že jejich dnešní vize jim budeme právě v roce 2050 moci připomenout,“ říká hejtman Libereckého kraje Martin Půta.
Nejen textilní odvětví, ale i sklářské řemeslo má ve zdejším regionu dlouhou historickou tradici, o čemž svědčí i hustá síť uměleckoprůmyslových škol. Tyto vzdělávací instituce se snaží nejen navazovat na historickou tradici, ale i přizpůsobit své zaměření a obory aktuálním potřebám doby. Uměleckoprůmyslové školy v kraji nabízejí vysoce kvalitní pedagogické vedení a inspirativní tvůrčí zázemí, ale zároveň kladou důraz na navazování kontaktů s regionálními sklářskými firmami a podniky a udržují partnerské vztahy s obdobnými školami v zahraničí.
Díky takové spolupráci získávají studenti povědomí o společenském dění a rozšiřují si umělecké obzory. „Děti jsou naší budoucností, budoucností Evropy, která je v současné době ohrožena válkou odehrávající se přímo na jejích hranicích. Výroba skla a bižuterie, obory pro náš kraj tolik tradiční, budou konfrontovány s rostoucími cenami energií. Naším úkolem je tedy udělat vše pro zachování tradičních řemesel a propagovat je,“ vysvětluje kurátorka galerie Michaela Kubišová, která výstavu připravila. „Studentská díla, přihlášená do soutěže, překvapí svou krásou a nápaditostí. Jejich prezentace v prostorách galerie je pro nás ctí.“ Celkem se do projektu přihlásilo šest sklářských a šperkařských škol Libereckého kraje a vystaveny jsou zhruba čtyři desítky děl.
„Soutěžní umělecká přehlídka prací studentů sklářských škol Libereckého kraje svým pojetím vybočuje z celé škály regionálních výtvarných výstav projektu Evropa 2050 v České republice a jsme přesvědčeni, že bude jedinečná i v rámci evropského formátu tohoto projektu,“ říká projektová manažerka Eva Nytrová ze společnosti W&Art. „Sklářství a šperkařství jsou významné umělecké i profesní obory, které pomáhají obyčejným lidem v jejich životě, probouzejí v nich jejich citlivější stránku a zároveň dokáží dělat svět lepším a krásnějším.“
Expozice potrvá do 15. ledna příštího roku. K vidění je v Galerii 1PP. Vyhlašovateli soutěže jsou společnost W & Art, z. s., Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy Praha a Česká centra ve spolupráci s Libereckým krajem.
TZ: Oblastní galerie Liberec