Již podevatenácté Liberecký kraj uspořádal slavnostní setkání spojené s oceněním vybraných pedagogických pracovníků ze škol a školských zařízení v regionu. Akce pod záštitou náměstka hejtmana Jiřího Čeřovského se konala 30. března v multimediálním sále Krajského úřadu Libereckého kraje.
„Role pedagoga je v dnešní době velmi významná. Pro žáky je učitel jistým vzorem, musí umět předat vědomosti, zároveň dobře motivovat ke vzdělávání a pomoc se zorientovat v dnešní nelehké době. Jsem rád, že můžeme prostřednictvím slavnostního předání ocenění poděkovat nejlepším pedagogům našeho kraje. Již samotná nominace na ocenění ukazuje, že práci těchto pedagogů oceňuje i jejich okolí,“ uvedl Jiří Čeřovský, náměstek pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.
Letos se sešlo celkem 42 nominací z nichž bylo vyznamenáno 21 pedagogických pracovníků. Ocenění je možné udělit ve třech kategoriích: I. Významný přínos pro rozvoj školství v Libereckém kraji, II. Ocenění za dlouhodobou pedagogickou činnost a III. Zásluhy o rozvoj školství v Libereckém kraji. Ve všech kategoriích mohli být navrhovateli ředitelé škol, pedagogické kolektivy, školské rady, profesní sdružení a školské asociace, Česká školní inspekce a představitelé samosprávy kraje a obcí jako zřizovatelů škol.
„Výběr oceněných z došlých návrhů provedli členové Výboru pro výchovu, vzdělávání, zaměstnanost Zastupitelstva Libereckého kraje,“ dodal Čeřovský.
Každý oceněný pedagog obdržel dar v podobě umělecky zpracované dvojice sklenic. Autorkou návrhu ocenění je Nicole Jarošová, studentka druhého ročníku oboru Produktový design Střední uměleckoprůmyslové školy v Železném Brodě. Tvar sklenic je inspirován pohyby tanečních partnerů. Pohyb je zastaven v okamžiku, kdy vyšší sklenice přelévá šampaňské do menší, což symbolizuje princip vzdělávání. Charakter perlivého nápoje je vytvořen směsí různých korálků. Sdílení nápoje představuje oslavu výhry a zároveň přelévání dovedností. Trofej zdůrazňuje důvěru a otevřenou mysl při přijímání nových nápadů či názorů.
„Každý rok odbor školství oslovuje jednu z pěti středních uměleckých škol, aby vymyslely nějaký drobný předmět – dar, který bude mít v sobě něco symbolického ve vztahu ke školství, učitelům, vzdělávání. V minulosti to byl například skleněný brk, skleněný strom poznání či stylizované barevné křídy,“ vysvětlil Čeřovský.
Na slavnostním oceňování vystoupili žáci Základní umělecké školy Liberec a chlapecká část pěveckého sboru Severáček. O květiny pro vyznamenané se postarali žáci a pracovníci oboru zahradnické práce ze Střední odborné školy z Jablonecké ulice v Liberci. Občerstvení zajistili žáci a pracovníci Střední školy z Lomnice nad Popelkou.
Ocenění pedagogové:
I. kategorie „Významný přínos pro rozvoj školství v Libereckém kraji“
Mgr. Pavla Machová (Gymnázium Česká Lípa)
Mgr. Kryštof Špidla, Ph.D. (Gymnázium Frýdlant)
II. kategorie „Ocenění za dlouhodobou pedagogickou činnost“
Alena Čechová (MŠ v Olešnici)
Miroslava Čermáková (ZUŠ v Novém Boru)
Mgr. Pavel Černý (ZŠ Školní 2520, Česká Lípa)
Bc. Milan Fedorko (ISŠ Vysoké nad Jizerou)
Mgr. Ivo Filip (ZŠ Žižkova v Turnově)
Vladimír Hrdina (ZŠ, ZUŠ a MŠ Frýdlant)
Mgr. Milan Matějka (ZŠ Skálova v Turnově)
Jana Najmanová (MŠ Pohádka v Liberci)
Mgr. Ivana Novotná (ZŠ a MŠ v Kamenickém Šenově)
Mgr. Michal Polman (ZŠ Mozartova, Jablonec nad Nisou)
Mgr. Miloslava Rozsypalová (ZŠ a MŠ v Kunraticích u Cvikova)
Radovan Rudolf (SUPŠ a VOŠ, Jablonec nad Nisou)
Jana Řídká (MŠ Dřevěnka Alešova v Turnově)
Iveta Salabová (Dětský domov Semily)
Kristina Suske, DiS. (ZUŠ v Doksech)
Bc. Vlasta Tesařová (MŠ V Zahradě, Liberec)
Mgr. Břetislav Tomeš (ZŠ Přepeře)
Mgr. Hana Vavřenová (ZŠ Dr. F. L. Riegra, Semily)
Mgr. Zdeněk Vejcl (ZŠ Jilemnice)
III. kategorie - „Zásluhy o rozvoj školství v Libereckém kraji“
Mgr. Luděk Tesarčík, dlouholetý (19 let) metodik základního a základního uměleckého vzdělávání odboru školství, mládeže, tělovýchovy a sportu Krajského úřadu Libereckého kraje
Zdroj: Krajský úřad Libereckého kraje