LIBEREC - 22.08.2024
56. výročí tragických událostí si včera dopoledne na náměstí Dr. Edvarda Beneše připomnělo vedení města Liberec a řada hostů, zástupců Parlamentu ČR, Libereckého kraje a významných institucí včetně přímých účastníků tehdejších událostí. U tankového pásu promluvil primátor statutárního města Liberec Jaroslav Zámečník a hejtman Libereckého kraje Martin Půta.
„Srpnové události znamenaly konec všech nadějí na svobodnou společnost. Uvolnění vystřídaly tvrdé restrikce v režii Moskvy a jejích komunistických pohlavárů. Přišla deziluze. Liberec, jak všichni víme, se v roce 1968 hned po Praze stal místem, kde si srpnová invaze vyžádala největší krveprolití. Devět osob zaplatilo svým životem, 48 lidí okupanti zranili. Na stovky dalších si v následujících měsících došláply bezpečnostní složky komunistického režimu. Takový byl účet za takzvanou „bratrskou pomoc“ socialistických států, jejichž představitelé se tvářili jako naši spojenci, avšak byli jen pouhými zrádci a vrahy. Účet, který si už nikdy od nikoho nesmíme nechat předložit, ale hlavně za něj tvrdě zaplatit,“ řekl mimo jiné primátor Jaroslav Zámečník.
Sovětští vojáci do Liberce dorazili ve dvě hodiny ráno. O hodinu později došlo k prvnímu incidentu, kdy skupina sovětských vojáků začala střílet na skupinu mladistvých, kteří se domnívali, že jde o vojenské cvičení. Miroslav Vlček byl střelen do hlavy, ale přežil. S východem slunce vyšli lidé do ulic, aby vyjádřili svůj nesouhlas se sovětskou okupací gestikulací, výhrůžkami pěstí či řevem na vojáky. Někteří začali na sovětské vojáky házet kameny a konstrukční materiál. V šest ráno sovětský tank na Benešově náměstí přejel Jana Šoltyse, který na tank předtím hodil kus dřeva. Šoltys byl vážně zraněn, ale přežil. Sovětští vojáci začali střílet na lidi stojící na náměstí, čímž okamžitě zabili čtyři lidi, a desítky dalších zranili (dva na následky zranění zemřeli později). V 11 hodin pak sovětský tank na náměstí narazil do podloubí domu, čímž zabil tři další lidi.
Zdroj: Statutární město Liberec