
LIBEREC - 25.3.2025
Díky inovativní metodě EPC (Energy Performance Contracting) město ušetří desítky milionů korun a zároveň modernizuje své budovy. A co je ještě důležitější, stát se inspiroval a chystá se tuto metodu zavést v širším měřítku.
EPC je metoda, která umožňuje realizovat energeticky úsporná opatření s garantovanými výsledky. V praxi to znamená, že soukromá firma investuje do modernizace budov a následně je splácena z dosažených úspor. Liberec se pro tuto metodu rozhodl loni v červnu a v rekordním čase, do tří let, plánuje modernizovat 34 budov, převážně škol a školek.
„Pokud bychom úsporná energetická opatření a modernizaci prováděli postupně u jednotlivých budov, znamenalo by to připravit vyšší desítky samostatných výběrových řízení na klasické investice, ke kterým by bylo ještě nutné nechat zpracovat projektové dokumentace, udělat výběrová řízení na projektanty, technické dozory investora, a následně hledat realizátory s garancí úspor. Výsledek by rozhodně nebyl levnější a vše by trvalo několik let. Díky EPC ušetříme spoustu času a peněz,“ vysvětluje náměstkyně primátora Liberce Šárka Prachařová.
Liberec díky EPC ušetří přes 90 milionů korun a sníží energetickou náročnost budov o 14 000 GJ ročně. Kromě toho se sníží produkce CO2 u vybraných objektů až o 33 %. A to není všechno. Liberec za svůj inovativní přístup získal ocenění od Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES).
Ministerstvo financí ČR si od metody EPC slibuje podobné výsledky. Chystá se proto předložit poslancům návrh zákona, který by usnadnil její využití ve státních budovách. Podle odhadů by se tak do roku 2030 mohly ušetřit desítky miliard korun.
Liberec se stal jedním z evropských měst, které se zavázaly k dosažení klimatické neutrality do roku 2030. EPC projekty jsou jedním z nástrojů, jak tohoto cíle dosáhnout. Město tak ukazuje, že i v České republice se dají realizovat projekty, které jsou ekonomicky výhodné a zároveň šetrné k životnímu prostředí.
Zdroj: MML
Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.
