LIBEREC - 17.09.2024
Podle primátora města Jaroslava Zámečníka o půlnoci na dnešek uplynula poslední desetidenní lhůta na možné podání připomínek a stížností k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Tu ale žádný ze subjektů nevyužil. Dodavatel - společnost Metrostav DIZ - tak po podpisu smlouvy může ihned převzít stavbu a co nejdříve zahájit stavební práce za podmínek, které město soutěžilo letos v březnu a následně opakovaně v srpnu.
Cena, za kterou vítěz nabídnul komplexní rekonstrukci, je bezmála 750 milionů bez DPH. Liberec má kvůli náročné přestavbě požádáno o tři dotace v celkové výši cca půl miliardy korun.
Liberecký plavecký bazén je na seznamu architektonicky výjimečných a cenných budov. Proto město rozhodlo o jeho citlivé komplexní přestavbě, která má maximálně respektovat původní styl, jaký před více než 40 lety zvolil architekt Pavel Švancer. Jedná se o architektonicky a urbanisticky mimořádně zdařilou ukázku sportovní stavby z konce 70. a začátku 80. let 20. století. Význam objektu potvrzují i ocenění, která Švancer získal (cena mezinárodního bienále Interarch v Sofii z roku 1987 a Cena Josefa Havlíčka v roce 1988).
„Jsem rád, že navzdory komplikacím, které start rekonstrukce doprovázely, můžeme konečně začít. Navíc za původně vysoutěženou částku pod 750 milionů korun bez DPH a s vědomím, že chceme respektovat původní práci významného architekta. Věřím, že zhruba za dva roky se Liberečané dočkají kvalitního, modernímu a nadčasového plaveckého stadionu, který bude sportovcům i široké veřejnosti dobře sloužit další desítky let,“ říká primátor Liberce Jaroslav Zámečník.
Rada města Liberce v srpnu vzala na vědomí i předběžné odborné stanovisko Českého vysokého učení technického (ČVUT) k dokumentaci na provedení stavby (DPS), které si Liberec během léta zadal, aby prověřil možné pochybnosti kolem projektové dokumentace.
Na základě doporučení ČVUT radní mimo jiné uložili příslušným odborům úřadu zajistit například provedení stavebně technického průzkumu nosných částí krytého bazénu, zejména nosných ocelových sloupů v bazénové hale, základových konstrukcí, rámové ocelové konstrukce a vodorovných konstrukcí. „Současně jsme rozhodli, že vznikne tým nezávislých expertů pro supervizi nad prováděním rekonstrukce a stavebních úprav,“ dodává primátor Jaroslav Zámečník.
Už dříve město změnilo i právního zástupce u této stavební zakázky. Podle primátora tím chtělo zajistit maximální garanci pro to, aby se rekonstrukce nejen zahájila, ale také dokončila za podmínek, které Liberec požaduje. „Cílem bylo a je minimalizovat případné navýšení konečné ceny za stavbu v rámci tzv. víceprací a zajistit co nejvyšší kvalitu rekonstrukce,“ upozorňuje primátor Jaroslav Zámečník.
K podpisu smlouvy mezi městem a zástupcem dodavatele má dojít v co nejkratším možném termínu. Firma by měla následně stavbu převzít a zahájit práce. Náročná přestavba areálu by měla skončit zhruba za dva roky.
Zdroj: Statutární město Liberece