Dnes je 23. listopad 2024, svátek má Klement
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Magazín Jak zazimovat zahradu a připravit se na sychravé počasí? Vytvořit článek
Jak zazimovat zahradu a připravit se na sychravé počasí?
Redakce iLIBERECKO - 30. 10. 2023    15278    0 Líbil se vám tento článek?

Každý majitel zahrady si přeje užívat si její krásy a pohody co nejdéle. Aby vám však přinesla radost hned na jaře, je důležité ji správně nachystat na zimu.

S blížícími se prvními mrazíky byste neměli otálet a pustit se do prací co nejdříve, než vám zahrada zmizí pod sněhovou peřinou. Přinášíme několik praktických rad, abyste na nic nezapomněli.

Začneme trávníkem

Trávník na zimu nenechávejte neposekaný. Jarní tráva by pak hůře vyrůstala a na místo úhledného zeleného koberce byste se dočkali nevzhledného divokého porostu. Trávu můžete nechat o něco vyšší a chcete-li dokonalý anglický trávník, ošetřete jej postřikem. Pokud však dáváte přednost zahradě bez chemie, ponechte jej tak, jak je, nebo ho lehce poprašte kompostem, který by měl být součástí každé zahrady. 

Pro menší plochy s dostupnou elektřinou dobře poslouží elektrická sekačka, a pokud se nechcete tahat s kabelem, stávají se stále populárnější sekačky s akumulátorem. Pokud i samotné sekání vás příliš neláká a finance nejsou problém, můžete sáhnout po robotické sekačce. Na velkých plochách se však bez motorové sekačky nebo zahradního traktoru neobejdete.

Spadané listí musí pryč

Spadané listí ze stromů a keřů začne na jaře tlít, proto je dobré se ho zbavit na podzim. Na menší zahradě si vystačíte s hráběmi, komfortněji to jde s vysavačem nebo fukarem. Rozdíl mezi nimi je, že fukarem listí pouze přemístíte a dál ho musíte ručně nanosit na kompost, kdežto vysavačem ho částečně nadrtíte, vysajete do pytle a ten pak na kompost rovnou vysypete.

Jdeme na ploty, keře i stromy

Pro zimní spánek zastřihněte živý plot do požadovaného tvaru. Obdobně se postarejte o keře, ostružiny nebo maliníky. Pomohou vám jak ruční, tak elektrické nůžky na živé ploty. Následně okolo kmenů půdu nakypřete a nasypte kůru nebo štěpky. V případě druhé možnosti můžete využít vlastní přebytky z popadaných nebo prořezaných větví zpracovaných ve drtiči nebo štěpkovači.

Máte-li na zahradě ovocné stromy, je nejvyšší čas na jejich prořezání. Řezy se provádějí po sklizni. Péči však potřebují i okrasné stromy. Zde si můžete pomoci řetězovou pilou nebo teleskopickým odvětvovačem. K dispozici jsou jak motorové, elektrické, tak i bateriové verze. Pro menší větve zapojte do hry obyčejnou pilku a své svaly.

Záhony také potřebují pozornost

Veškerou úrodu máte sklizenou, ale tím práce nekončí. Záhony je potřeba odplevelit a zrýt, případně je lehce pohnojit. Nezapomeňte, že podzim je také obdobím sázení nových plodů – třeba ovocných stromů, cibulovin nebo i borůvek. Okrasné záhony odplevelte a zryje. Trvalky přikryjte zeminou, růže ostříhejte a obklopte je chvojím. Hodláte-li záhon rozšiřovat, nyní zasaďte narcisy nebo tulipány.

K péči o záhony budete potřebovat praktický rýč, motyčku a zahradní rukavice. Pro větší plochy je vhodné pořízení kultivátoru, který ztvrdlou půdu pěkně provzdušní. Toho však dosáhnete pouze za suchého počasí. Před zimou také nezapomeňte všechny záhony dostatečně zalít, aby byly kořínky hydratovány do zásoby.

Na co nezapomenout?

Před zimou vypněte vodu, vyprázdněte zahradní hadici a pokud můžete, odkliďte ji na suché místo, prodloužíte tak její životnost. Veškeré zásobníky s vodou vypusťte nebo odčerpejte pomocí čerpadla. Zmrzlá voda zvětšuje svůj objem a barely nebo sudy by mohly prasknout. Vypusťte automatický zavlažovací systém a profoukněte ho stlačeným vzduchem pomocí dílenského kompresoru.

Nezapomeňte očistit a uklidit veškeré nářadí, hlavně zahradní aku náčiní by nemělo být vystaveno mrazu, protože tak likvidujete životnost baterie. Omyjte skleník a dlažbu. K tomu se vám bude hodit například tlakový čistič. Posledním úkolem bude uklizení zahradního altánu. Dřevěný nábytek očistěte a napusťte ochranným nátěrem (olejem), sundejte polštáře a dejte na suché místo. Nábytek pak překryjte ochrannou plachtou. Nakonec vyčistěte a ukliďte grill případně krb, který od spodu obalte smršťovací fólií. Omezíte tak vnikání vlhkosti do betonu a jeho rozpraskání vlivem mrazu. A je to. Nyní jste dokonale připraveni na první sníh a už se zase můžete těšit na jaro.

Zdroj: Feedit   Foto: Electroworld.cz



Líbil se vám tento článek?

Komentáře

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

Prodej a pronájem
Reklama   •   Koupit reklamu