JABLONEC NAD NISOU - 8.12.2023
Jablonec nad Nisou – město skla a bižuterie. To je jeden z mnoha přídomků, které městu v podhůří Jizerských hor náleží. A statutární město se ke sklářské historii i současnosti hrdě hlásí. I když první zmínka o Jablonci je už z roku 1356, ke stálému osídlení dochází až v 16. století, kdy byla založena první skelná huť ve Mšeně.
Právě díky exportu a výrobě skla, křišťálových lustrů, typické skleněné bižuterie a křehkých vánočních ozdob přinesla Jablonci nad Nisou světový věhlas a místním sklářům bohatství. „Zápis ruční výroby skla na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO je pro Jablonec nad Nisou prestižní záležitostí. V současnosti je sklo, historie jeho výroby i současná produkce jednou z hlavních atraktivit, která k nám do města láká turisty. Jsme si toho vědomí, úzce spolupracujeme se Svazem výrobců skla a bižuterie např. formou výrazné podpory každoroční prodejní výstavy Křehká krása nebo módní přehlídky Made in Jablonec, na níž se prezentují výrobci bižuterie, a to i té skleněné. Zároveň spolupracujeme i s Muzeem skla a bižuterie, např. finančně podporujeme pravidelné Mezinárodní trienále skla a bižuterie a další aktivity, které sklářství propagují,“ konstatuje jablonecký primátor Miloš Vele s tím, že kdysi se mačkalo, malovalo, brousilo nebo rylo sklo na Jablonecku v každé druhé chalupě.
Výroba foukaných dutých figurek
Zápis na seznam UNESCO je podle náměstkyně primátora Jablonce nad Nisou Jany Hamplové důležitý pro život ve městě, neboť podporuje a zviditelňuje historickou tradici sklářství a je i nástrojem, který zvýší hospodářský rozvoj. „Dá se předpokládat, že lidé budou mít zájem o návštěvu firem, kde budou moci sledovat postup výroby toho, co si pak v závěru budou moci koupit. Obecně platí, že současný turista hledá zážitek, a ten najde kupříkladu ve sledování umu skláře. Příliv turistů podnítí rozvoj nejen sklářství samotného, ale i poptávku po kvalitních službách v oboru gastronomie a ubytování. Tím se bude zvyšovat kvalita života v Jablonci,“ uvažuje náměstkyně Hamplová, v jejíž gesci je i oblast turistického ruchu.
Malování skla, foto MSB
„Napadá mě spousta dalších zajímavých možností pro turisty. Jedna za všechny je třeba cesta za jabloneckými skleněnými lustry, jejichž nádherné exempláře máme v místních kostelech, a cílem by byl ten lustr nejkrásnější, který je podle mého v kostele sv. Anny - stylizovanou trnovou korunu vytvořil designér Jaroslav Bejvl ml. Vždyť české křišťálové lustry bude příští rok firma Preciosa vyrábět už 300 let,“ připomíná Jana Hamplová.
Preciosa Lighting - hutní tvarování , foto Igor Zacharov
Jablonec nad Nisou je nejen plný bižuterie, křišťálových lustrů, užitkového a dekorativního skla vyráběného ručně, které si mohou lidé koupit třeba v Křišťálovém ráji, ale i dalších obchodech a firmách rozesetých po městě. Mnoho oken jabloneckých domů zdobí také krásné a zachovalé vitráže. „Rádi bychom našli způsob, jak je lidem ukázat,“ doplňuje Hamplová s tím, že i jablonecká radnice dostala k letošním 90. narozeninám opravená vitrážová okna. A na skleněnou přítomnost v radnici upozorňují hned u vstupu veliké lucerny z křišťálového skla nebo postava skláře na čelním reliéfu velkého zasedacího sálu.
Zdroj: Statutární město Jablonec nad Nisou