Dnes je 23. listopad 2024, svátek má Klement
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Liberecko Investice za půl miliardy: V bývalém továrním areálu v Hrádku nad Nisou vznikne poliklinika i dům sportu Vytvořit článek
Investice za půl miliardy: V bývalém továrním areálu v Hrádku nad Nisou vznikne poliklinika i dům sportu
Redakce iLIBERECKO - 05. 10. 2024    7453    0 Líbil se vám tento článek?

HRÁDEK NAD NISOU - 05.10.2024

Starosta Hrádku nad Nisou Pavel Farský v pondělí 30. září podepsal smlouvu s vítězem výběrového řízení na revitalizaci továrního areálu Bekon, Sdružením BEKON. Výstavba domu sportu, polikliniky a depozitu s městským archivem bude stát zhruba 530 mil. korun s DPH. Město bude čerpat dotace ze Státního fondu podpory investic, z Operačního programu Životního prostředí (OPŽP) ministerstva životního prostředí a Integrovaného regionálního operačního programu 2021-2027 (IROP) ministerstva pro místní rozvoj. Stavět by se mělo začít v druhé polovině října.

R05_3528.jpg

Do výběrového řízení na revitalizaci areálu Bekon se přihlásilo celkem šest firem. Hodnotila se u nich např. nabídková cena výstavby, zkušenosti hlavního manažera a stavbyvedoucího nebo zkušenosti s vodohospodářskými pracemi. Vítězem výběrového řízení se stalo Sdružení Bekon, tedy firmy EMH stavební CZ, s. r. o., a stavební společnost Auböck, s. r. o. Smlouvu se zástupcem sdružení firem starosta Pavel Farský podepsal v pondělí 30. září. „Firma EMH stavební CZ není v Hrádku nad Nisou žádným nováčkem. Už má bohaté zkušenosti s obdobně složitou výstavbou, s Domem seniorů v Oldřichovské ulici. Myslím si, že se výzvy, kterou revitalizace brownfieldu Bekon určitě je, firmy nezaleknou a že do konce roku 2025 budeme mít částečně postaveno.“

R05_3639.jpg

Předání staveniště se plánuje v druhé polovině října. Důvodem je prodloužení demoličních prací. „Samozřejmě že se při demolici ukázaly nějaké problémy. S tím jsme ale počítali, protože nikdo z nás nevěděl, co se skrývá pod zemí,“ říká starosta Pavel Farský. V červnu se dělníci probourali do podzemních prostor, které museli odstranit. Také museli zajistit svah, který vznikl po zbourání budovy C, kde stával bývalý náhon, a který sousedí s okolními pozemky. Dělníci zbourali základové patky, které našli během demoličních prací pod bývalou kotelnou. Komplikace nastala s odstraněním základové patky u bývalého mostu přes náhon. Kvůli bezpečnosti se na několik dní musela uzavřít Václavská ulice. „Silnice byla krátkodobě uzavřená zejména z důvodu bezpečnosti, na základě požadavku statika a projektanta stavby,“ zmiňuje Pavel Nývlt z Odboru investic a správy majetku. „Byli jsme nuceni vyndat stavební patku, která byla v těsné blízkosti komunikace, přímo pod chodníkem. Byla v kolizi s budoucím pilotážním platem na nové objekty.“ Patka se musela současně zasanovat, aby nedošlo k sesuvu půdy a propadnutí vozovky u propustku náhonu. „Silnice se demolicí patky nepoškodila,“ dodává Josef Louda, který má na starosti technický dozor na stavbě. Demoliční firma pokračuje ve výstavbě monolitického oplocení a záporové zdi.

R05_3620.jpg

Kromě komínu zůstala v areálu stát pouze správní budova a malá část továrního komplexu. „Jedním z důvodů, proč jsme ji nechali stát, je architektonická hodnota. Přeci jen zůstává posledním pozůstatkem toho, jak budovy továrny vypadaly,“ popisuje projektant Vojtěch Feigl z Projektového ateliéru David s tím, že druhý důvod je prozaický. „Důležitým faktorem je, že se do této části budovy dá umístit nové schodiště bez toho, aby se zasahovalo do původní podoby budovy ředitelství.“

DJI_20240920103402_0003_D_00000000.jpg

Sdružení Bekon v areálu postaví dům sportu, depozit s městským archivem a budovu polikliniky za zhruba 529,75 miliónů korun. Firma na revitalizaci parku Bekon se bude teprve soutěžit. Dům sportu a depozit městského úřadu by měl být postavený do konce roku 2025, poliklinika do roku 2029. „Město na výstavbu tří budov bude čerpat dotace ze Státního fondu podpory a investic (dotace 166 532 407 Kč) a Operačního programu životní prostředí (137 320 355 Kč) v celkové výši téměř 303,9 miliónů korun,“ vypočítává vedoucí Odboru dotací, rozvoje města kultury Jana Matušková. „Už jsme získali i rozhodnutí o poskytnutí dotace na revitalizaci veřejného prostranství BEKON, park a biotop od ministerstva pro místní rozvoj. Z programu IROP jsme získali 56,8 miliónů korun.“  V teď už bývalém továrním areálu je také prostor pro výstavbu bydlení. To je zatím podle starosty Pavla Farského otevřené. „Rozhodujeme se o způsobu výstavby a jejím financování, a také o tom, jestli bude stavebníkem město, nebo developerská firma.“

Historie Benaru sahá do poloviny 19. století. Tehdy se v továrně barvily nitě. V roce 1945 se firma dostala pod národní správu nově vzniklého podniku se sídlem v Benešově nad Ploučnicí. V minulosti textilka zaměstnávala několik set lidí a vyráběly se v ní niťařské výrobky, příze a pletařské zboží. Výroba tam pokračovala i po revoluci a podnik, přejmenovaný na Bekon, skončil zhruba před 25 lety. Město Hrádek nad Nisou koupilo dvacetihektarový areál zchátralé továrny za 6 mil. Kč v roce 2015. Rok poté zadalo prvotní ekologický audit a pak i Analýzu rizik v dané lokalitě. Z té vyplynulo, že se v areálu nachází velké množství chemikálií a nebezpečných odpadů, např. hydroxid sodný, kyselina sírová, fosforečná nebo dusitá. Dále různé plasty, kaučuk nebo zářivky. K jejich odstranění, včetně odsátí podzemní jímky, došlo v červnu 2023. Celkem to stálo zhruba 7,5 mil. Kč, město z vlastního rozpočtu zaplatilo 2,2 mil. Kč.

Zdroj: Město Hrádek nad Nisou

Foto: Roman Sedláček



Líbil se vám tento článek?

Komentáře

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

Prodej a pronájem
Reklama   •   Koupit reklamu