V polovině ledna zaujala 70letého muže z Českolipska reklama s pobídkou k investování do nákupu akcií firmy ČEZ, která se mu zobrazila na monitoru jeho počítače. Zpočátku byl jen zvědavý, jakou taková akcie může mít dnes hodnotu, a proto na odkaz kliknul. Takhle banálně začal jeho příběh, na jehož konci byl chudší o 537 000 korun.
Aniž by se o akciích ČEZU po kliknutí na reklamu cokoliv bližšího dozvěděl, měl v odkazu vyplnit své telefonní číslo a email, což udělal. Potom se další dva týdny nic nedělo. Ovšem začátkem února ho telefonicky kontaktoval neznámý muž, který mluvil česky s východním akcentem, a zeptal se ho, zda má zájem o nákup akcií ČEZU. Odpověděl mu záporně s tím, že byl jenom zvědavý, jak takové obchodování funguje. Podvodník ho do ničeho netlačil, ale nabídl mu, že když si to rozmyslí, může ho do obchodování s akciemi zasvětit. Senior za týden podvodníka kontaktoval emailem. Ten se mu zpátky ozval telefonicky do 15 minut a přislíbil mu, že ho naučí zacházet s burzovním programem. Senior si pak podle jeho instrukcí stáhl do svého stolního počítače aplikaci AnyDesk a podvodníkovi sdělil svůj devítimístný identifikační kód. Tím neznámý muž získal dálkový přístup k jeho počítači a také naprostou kontrolu nad ním. Společně ještě založili uživatelský účet za účelem nákupu kryptoměn u jedné zahraniční směnárny, kam zmanipulovaný senior poslal postupně od 14. do 26. dubna celkem 237 000 Kč. Navíc si nevšiml, že podvodník jeho jménem požádal o půjčku ve výši 300 000 korun a tuto získanou hotovost převedl rovněž na uživatelský účet určený k nákupu kryptoměn, ke kterému měl také přístup a všechny peníze z něj okamžitě vyvedl jinam. Jednalo se o již zmíněných 537 000 korun.
- Kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality v této souvislosti znovu apelují na všechny občany, aby se nenechali zlákat nabídkami rychlého, pohádkového zbohatnutí a nedali se zmást odkazy na známé instituce ( ČEZ, ČSOB a další), jejichž identitu se snaží podvodníci zneužívat. Pokud chcete své úspory zúročit, obraťte se na profesionální finanční poradce s řádnou registrací, kterou si na tomto odkazu můžete ověřit.
- Pokud se nechcete stát obětí internetových podvodníků, neumožňujte neznámým lidem vzdálenou správu vašeho počítače a věnujte pozornost tomu, co v bankovní aplikaci potvrzujete.
- Podvodníci nejprve získají na své potenciální oběti kontakty, které od nich vylákají pod nějakou záminkou.
- Následně je oslovují přes sociální sítě anebo je navolávají.
- Tipují si snadné kořisti, které mají nedostatečnou znalost práce s počítačem a nezkušenost s nákupy přes internet.
- Mnohdy na své oběti netlačí, jsou trpěliví a jejich způsob komunikace se podobá námluvám.
- Jakmile ale získají důvěru, nechají svou oběť začít "obchodovat" nejprve s malými částkami a i něco "vydělávat", je to ale jen fikce, ve skutečnosti se jejich obětem na jejich počítači doma zobrazují jiné operace, než které právě probíhají, a k nákupu komodit vůbec nedochází.
- Postupem času svou oběť vyprovokují k tomu, aby sama zadávala příkazy k převodu vyšších finančních částek anebo je nechají autorizovat půjčky, aniž by podvedení věděli, že to dělají, jako tomu bylo v případě 70letého seniora z Českolipska , který včera v této souvislosti podal na neznámého podvodníka trestní oznámení.
- Jedinou efektivní obranou proti podobným podvodům je, vzít si naše preventivní rady k srdci a cizí osoby do svých počítačů a bankovních účtů nikdy nepustit.
Zdroj: KŘP Libereckého kraje