
LIBEREC - 27.02.2025
Nejpozději do září příštího roku vznikne nový pavilon učeben na libereckém gymnáziu F. X. Šaldy. Krajští radní na svém pondělní mimořádném jednání schválili dodatek ke smlouvě, který již zpřesňuje harmonogram stavebních prací. Firma Syner, která vyhrála veřejnou zakázku za 211.080.710,30 korun včetně DPH (bez vybavení), již získala stavební povolení na dílčí přípravné práce a může je zahájit dříve než na podzim letošního roku. Jedná se o hrubé terénní úpravy, zhotovení zárubních zdí či přeložek kanalizací a zejména kácení dřevin. Tak jako tak se celková doba výstavby pavilonu nemění a zůstává dle smlouvy 365 dnů od převzetí staveniště. Zhotovitel musí stavbu dokončit nejpozději do září 2026.
„Jsem rád, že se zhotoviteli podařilo získat v předstihu stavební povolení na dílčí práce. Jedná se o demolice, hrubé terénní úpravy, a především kácení dřevin. To musí zároveň být v souladu s vegetačním obdobím. Aby se nemuselo čekat na další vegetační klid, který nastane až v listopadu letošního roku, firma s kácením začne nyní, a to nejpozději do konce března roku 2025. Využije tak tyto dny k přípravě území pro stavbu samotného pavilonu,“ uvedl Jiří Ulvr, náměstek hejtmana pro resort majetku a investic. „Na termínu samotného dokončení celého projektu se tím ale nic nemění. Firma Syner má na to stále 365 dnů od převzetí staveniště.“
Součástí projektu je výstavba samotného pavilonu gymnázia, demolice a vybudovaní propojovacího krčku, vznik komunikací a zpevněných ploch, přeložek inženýrských sítí, terénní úpravy, drobná architektura a úprava hřiště.
„Díky novému pavilonu bude možné otevřít od září 2026 v každém ročníku čtyřletého gymnázia o třídu navíc. V současné době panuje zvýšená poptávka po všeobecném vzdělávání a současné kapacity škol, zejména v Liberci, nyní nedostačují. Tento projekt pomůže převis poptávky zmírnit,“ doplnil hejtman Martin Půta.
V souladu s moderními trendy půjde o nenáročný, energeticky úsporný objekt s jižní stěnou bohatě prosklenou kvůli využití dobrého oslunění. Chybět nebude ani tepelné čerpadlo, zelená střecha a fotovoltaické panely. Při výstavbě kraj uplatní dodavatelský režim design & build neboli vyprojektuj a postav, který se v minulost osvědčil třeba při dopravních stavbách.
Náklady na celý projekt jsou 211.080.710,30 korun včetně DPH (bez vybavení), přičemž Liberecký kraj tento týden obdržel rozhodnutí o dotaci z Modernizačního fondu na podporu energetické účinnosti ve veřejných budovách a infrastruktuře. „K projektu již bylo vloni vydáno rozhodnutí o poskytnutí dotace. Bude činit 109.114.651 korun,“ doplnil náměstek Jiří Ulvr.
Zdroj: KÚLK
Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.
