Dnes je 21. listopad 2024, svátek má Albert
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Magazín Do zahraničí se v létě chystá polovina lidí, do adrenalinových sportů se většinou nepouštějí Vytvořit článek
Do zahraničí se v létě chystá polovina lidí, do adrenalinových sportů se většinou nepouštějí
Redakce iLIBERECKO - 15. 06. 2023    9151    0 Líbil se vám tento článek?

Víc jak polovina obyvatel České republiky se v letních měsících chystá na zahraniční dovolenou, zpravidla po Evropě. Drtivá většina přitom volí pohodovější a méně rizikovou formu odpočinku, 13 % lidí do svého programu zařazuje adrenalinové zážitky. Speciální pojistku pro adrenalinové sporty přitom volí jen čtvrtina z těch, kteří se na podobné dobrodružství chystají.

Vysoká inflace a zdražování neodradí obyvatele České republiky od zahraniční dovolené. Na dovolenou v cizině se letos chystá 53 % lidí, vyplývá z aktuálního průzkumu ČPP Servis. Osm procent přitom zamíří mimo Evropu, 45 % zůstane v Evropě. Cestovní ruch se tak vrací na předcovidovou úroveň, v posledním roce před covidovými restrikcemi zamířilo podle ČSÚ do zahraničí 5,1 milionu obyvatel České republiky.

Mezi obyvateli ČR je přitom oblíbená spíše odpočinková dovolená bez adrenalinových zážitků. Naopak zpestřit si prázdninový pobyt adrenalinovými sporty se chystá 13 % lidí. „Pouze 27 % z nich má ale na adrenalinové sporty zřízenu speciální pojištění. Dalších 34 % pak tvrdí, že jim adrenalinové sporty kryje standardní cestovní pojištění. Před cestou do zahraničí proto každému doporučujeme, aby si pečlivě zkontroloval, jaké aktivity jeho cestovní pojištění kryje. V některých typech pojištění totiž adrenalinové sporty zahrnuty nejsou vůbec, jiné mají jen základní pojistné limity,“ upozorňuje předseda Sboru jednatelů ČPP Servis David Krňávek.

Zarážející je podle něj fakt, že 14 % z těch, kteří se na nějaké adrenalinové aktivity chystají, vůbec nemá žádné cestovní pojištění. „Riziko je při těchto sportech logicky větší. Kromě nákladů na léčbu či převoz domů je zde i vysoké riziko nákladů na samotnou záchranu. Horolezectví nebo třeba rafting jsou často v nedostupných terénech, což znamená velké výdaje na záchrannou akci. Vymáhané náklady tak můžou lehce dosáhnout až částek v objemu milionů korun,“ varuje David Krňávek.

Právě horolezectví a vysokohorská turistika jsou nejoblíbenějšími způsoby akčnější dovolené, volí je téměř polovina z těch, kteří se na dobrodružnější dovolenou chystají. Velké oblibě se mezi Čechy tradičně těší i rafting a jiné formy jízdy na divoké vodě, následují různé formy motosportů, parašutismus a paragliding či bungee jumping. Stále oblíbenější je i potápění.

„Samozřejmě není překvapivé, že adrenalinové zážitky vyhledávají především mladí, čtvrtina z nich chce podobný program do letní dovolené zařadit. Zároveň také platí, že mladí lidé jsou méně odpovědní, věří, že se jim nic nestane a na cestovní pojištění nemyslí. Zatímco u starších lidí, kteří už mají zpravidla vlastní rodinu, cestuje bez pojištění do zahraničí jen zhruba 10 % lidí, u mladých do 26 let je to až čtvrtina,“ upozornil David Krňávek.

Průzkum zrealizovala společnost ČPP Servis v červnu letošního roku na vzorku 1 050 respondentů z celé České republiky. Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos.

Zdroj: Feedit.cz

Foto ilustrační: Pixabay.com



TAG
Líbil se vám tento článek?

Komentáře

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

Prodej a pronájem
Reklama   •   Koupit reklamu