LIBEREC - 19.10.2024
„Jednoznačně nejvyšší vliv na cenu měla památková ochrana objektu a ojedinělé kamenické a stavební práce. Navíc v rozsahu, který nebývá běžný,“ vysvětluje vedoucí oddělení technické správy budov Petr Machatý, který má složitý projekt za město na starosti.
Během rekonstrukce musely být rozebrány i základové stěny, které už byly zvětralé. Zároveň bylo třeba vytvořit nové základové pasy v objemu 34 metrů krychlových betonu. Jenom tyto práce společně s bedněním základů vyšly na základě standardních cen ve stavebnictví téměř na 230 tisíc korun.
Zakázka zahrnovala i řadu dalších položek a prací. Například zajištění izolace proti vodě, vlhkosti a plynům, podlahy z kamene, přesuny sutě a ostatních hmot, zakládání stavby, vnitřní kanalizace a mnohé další.
„Laická veřejnost může mít pocit, že by oprava schodiště mohla stát méně. Zaznamenali jsme názory občanů, proč schodiště vůbec opravujeme, když pohledově vypadá vcelku dobře. Věřte, že kdybychom nemuseli, tak to opravdu neděláme,“ popisuje popisuje vedoucí oddělení technické správy budov Petr Machatý s tím, že pod schodištěm docházelo k masivnímu zatékání vody a současně rychlé degradaci nosných zdí.
původní stav
U schodiště se zvyšovaly nerovnosti a výškové úrovně jednotlivých schodišťových stupňů. Mohlo tak kdykoliv dojít k tomu, že se někdo z návštěvníků radnice zraní.
Návrh na rekonstrukci historicky cenného schodiště zazněl už v roce 2019. Od té doby se ale městu nedařilo sehnat odbornou firmu, která by měla zájem složitou zakázku udělat.
„Poptávkové řízení jsme vypisovali opakovaně, ale nikdo se nepřihlásil. Na trhu zkrátka není dostatek firem, které mají zkušenosti a odvahu se do podobně náročných zakázek pustit,“ popisuje vedoucí oddělení technické správy budov Petr Machatý.
„Šlo o náročnou a komplikovanou opravu. Dodavatele jsme hledali několik let. Postupně jsme oslovili 11 společností, ale všechny nás odmítaly nebo nabízely cenu, která byla vysoká. Proto jsme ji neakceptovali a zakázku zrušili. Celou dobu jsme se snažili najít co nejlepší, tedy nejlevnější a kvalitou odpovídající řešení. Stejně jako investujeme do nových staveb, je naší povinností udržovat i objekty, které vytvořili naši předkové,“ říká primátor Liberce Jaroslav Zámečník.
Součástí schodiště je také unikátní památný schod s autentickým citátem exprezidenta Václava Havla „Život je radostná spoluúčast na zázraku bytí“ a jeho typický podpis se srdíčkem. Jedná se o původní historický schod, upravený podle požadavků památkářů.
„Kámen je u každého schodu naprosto stejný. Jde o shodnou žulu. Je tam ale trochu optický klam, protože jde o jinou povrchovou úpravu. U schodu Václava Havla jde o broušený povrch čela kvádru, nicméně je to opravdu ten samý materiál. Odlišná je jen žula použitá v podloubí, protože je v ní méně živce, což jsme zjistili a ověřili si právě během této rekonstrukce. Tam je skutečně trochu jiný barevný odstín, protože jde zkrátka o jiný kámen,“ upozorňuje Petr Machatý.
„Jsem rád, že se tato nelehká rekonstrukce podařila splnit včas a že byla na zakázce odvedena kvalitní práce. Rekonstrukce schodiště je další z mnoha oprav, které se postupně na budově radnici provádějí. V současné době probíhá repase oken ve třetím podlaží a dále vypisujeme výběrové řízení na rekonstrukci výtahu. Myslím si, že si to naše historická radnice zaslouží a že postupně získává zpět svůj lesk a krásu,“ říká náměstek primátora pro územní plánování, majetkoprávní záležitosti a sport Adam Lenert.
Hlavní vstup do budovy historické radnice je ode včerejšího dne opět přístupný veřejnosti. Během několika dnů se před vchod vrátí původní kovové mříže, které jsou aktuálně na kompletním umělecko-řemeslném repasování, které provádí expert doporučený památkáři.
Pod přísným dohledem památkové péče byla celá rekonstrukce schodiště, protože budova radnice je od loňského roku oficiálně vedena jako národní kulturní památka.
Zdroj a foto: MML