HRÁDEK NAD NISOU - 31.05.2024
Do areálu bývalého továrního komplexu Bekon najela těžká technika. Stavbaři začali demolicí části kolem komínu a také jedné z továrních hal. Předtím ale museli odstranit nebezpečné odpady a objekty odpojit od inženýrských sítí. Bourat se budou všechny budovy kromě komína a bývalé ředitelsko-provozní budovy, která je součástí uliční čáry. Zakázku ve veřejné soutěži získala stavební firma Tost, s.r.o., za 28,6 miliónu korun. Tovární areál převzala v polovině března, demoliční práce by měla ukončit v polovině srpna.
Stavbaři v březnu začali odstraňováním stromů a náletů. Likvidovali a stále likvidují azbestové lepenky ze střech, které se v budovách určených k demolici nachází. „Aktuálně stále probíhá odstraňování azbestových lepenek ze všech budov,“ popisuje stavební mistr firmy Tost, Jan Halačka. Už jsme dokončili demolici v okolí komínu. Podle smlouvy jsme demoliční práce museli ukončit 10 metrů od něj. Aktuálně bouráme další objekty v areálu, dle harmonogramu,“ dodává. „Střechy, které v sobě měly azbest, už jsou snesené. Zbývá objekt F, kde čekáme až nám hygiena schválí postup. Ostatní je klasická strojní demolice, náročné to bylo kolem komína, kde se to muselo dělat ručně, abychom komínu neublížili,“ vypočítává stavbyvedoucí demoliční firmy Trepart Ivan Dušek.
Výšková technika a demoliční bagry rozrušují stavební konstrukci odshora dolů. Materiál zároveň drtí a vozí do mezideponií. „Jako na všech stavbách, i tady se potýkáme s komplikacemi,“ říká Jan Halačka. „Souvrství střešních krytin je větší, než se původně myslelo. Takže odstranění střechy je daleko složitější.“ Stavbyvedoucí Ivan Dušek dodává: „Máme také potíže s některými konstrukcemi. Například vjezd mezi jednotlivými budovami budeme muset staticky zajistit, tedy vyzdít, abychom mohli pokračovat v demolici. To nebylo možné odhalit při přípravě projektu. Čas ale máme a uděláme maximum pro to, abychom vše zvládli včas.“
Z celého areálu zůstane původní akorát komín a správní budova. Ta by se od sousedního objektu měla takzvaně odřezávat. „Komín zůstane, protože je to významná urbanistická dominanta,“ upřesňuje architekt Ladislav David, jehož ateliér projekt revitalizace areálu zpracoval. na komíně i navzdory demolici hnízdí čápi. „Jelikož jsou obě budovy konstrukčně propojené, abychom je staticky oddělili, budeme je muset odřezávat svislými řezy diamantovým kotoučem,“ upřesňuje Ivan Dušek. Kvůli pohybu těžké techniky na místě, i v rámci bezpečnosti, musí chodci i řidiči počítat s dopravním omezením.
Po demoličních pracích by měla začít nová výstavba. Náklady na revitalizaci prostoru se odhadují na půl miliardy korun. „Počítáme s tím, že stavět by se mohlo začít někdy na podzim. Jako první by se měl vyrůst dům sportu. Pak se v areálu počítá i s depozitářem a městským archivem a poliklinikou,“ vyjmenovává Pavel Nývlt z Odboru investic a správy majetku. I díky tomu, že jde o brownfield, bylo město Hrádek úspěšné při získávání dotací. „Dotaci bychom měli čerpat z Operačního programu životního prostředí (OPŽP), Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) a z Nástroje pro oživení a odolnosti brownfieldů (NPOBF),“ dodává Pavel Nývlt. Poliklinika je pro město klíčová, popisuje místostarosta Hrádku nad Nisou Pavel Farský. „Chceme tam soustředit lékaře, kteří dnes mají ordinace rozptýlené po celém městě. Plánujeme, že dům bude mít podzemní parkoviště a bezbariérový přístup ze strany centra.“
Kromě výše zmíněných staveb, dojde i na revitalizaci továrního areálu. Mezi ulicemi Anglická, Václavská a 1. máje vznikne park. Na jeho nejvyšším místě se plánuje výstavba vyhlídkové věže a altánu pod svahem. Mezi nimi by měl stát amfiteátr. Na stavbu věže a altánu by se měly využít artefakty zachráněné z demolice Bekonu. Součástí prostoru by měla být i 1500 m2 velká vodní nádrž, která bude zadržovat srážkovou vodu odtékající ze střech budov a komunikací. Za Schubertovou vilou by měla stát fontána a rekonstruovat by se měla také studna s kovovou pumpou.
Historie Benaru sahá do poloviny 19. století, kdy se tam barvily nitě. V roce 1945 se firma dostala pod národní správu nově vzniklého podniku se sídlem v Benešově nad Ploučnicí. V minulosti textilka zaměstnávala několik set lidí a vyráběly se v ní niťařské výrobky, příze a pletařské zboží. Výroba tam pokračovala i po revoluci a podnik, přejmenovaný na Bekon, skončil zhruba před 25 lety. Město Hrádek nad Nisou koupilo dvacetihektarový areál zchátralé továrny za 6 mil. Kč v roce 2015. Rok poté zadalo prvotní ekologický audit a pak i Analýzu rizik v dané lokalitě. Z té vyplynulo, že se v areálu nachází velké množství chemikálií a nebezpečných odpadů, např. kyselina sírová, fosforečná nebo dusitá. Dále různé plasty, kaučuk nebo zářivky. K jejich odstranění, včetně odsátí podzemní jímky, došlo v červnu 2023. Celkem to stálo zhruba 7,5 mil. Kč, město z vlastního rozpočtu zaplatilo 2,2 mil. Kč.
Zdroj a foto: Město Hrádek nad Nisou