LIBEREC - 12.9.2023
Čeští reprezentanti zazářili na Mistrovství světa v Rádiovém orientačním běhu. Vrcholnou událost dvouletého cyklu hostil na přelomu srpna a září Liberec. Česká republika vyhrála hodnocení národů před druhou Ukrajinou a třetím Slovenskem.
Vyhlášení sprintu. Na stupně vítězů míří 3 čeští reprezentanti. Jediní 3 čeští zástupci v kategorii mužů předvedli famózní výkon a zajistili si tak českou bednu. Mistrem světa se stal Jakub Šrom, který o dvě vteřiny překonal Ondřeje Šimáčka. Ten následující dny vybojoval další dvě stříbra v závodech na klasických tratích. Třetí skončil dlouholetý český reprezentant Karel Fučík.
Jakub Šrom - mistr světa
Sprint je rychlá technická disciplína. V lese je rozmístěno 7-10 kontrol, které je nutno sebrat v co nejrychlejším čase. Ten vítězný se v případě českých mužů pohyboval na hranici šestnácti minut.
„Sprint je tradiční česká disciplína, takže mě nepřekvapilo, že se kluci dostali na stupně. Ale že tam budou všichni tři? To je šílenost a obrovský sportovní úspěch“ řekl po závodě český reprezentační trenér Andrej Gomzyk na vrub svých svěřenců.
Perfektní závod předvedly také české juniorky, kdy zvítězila Markéta Tollarová před svojí rivalkou Johanou Klecovou. Taktéž to bylo o vteřiny.
Markéta Tollarová - mistryně světa v juniorech
Ve čtyřech disciplínách získaly mistrovské tituly v elitních kategoriích také Lucie Matulová a Natalia Hiklová v kategorii žen. Stříbrnou medaili vybojovala Věra Staňková v kategorii juniorek v disciplíně zvané Foxoring. Stejně tak dopadl Libor Černocký, bývalý reprezentant v orientačním běhu, který přešel k tomu Rádiovému natrvalo před dvěma lety.
Lucie Matulová
„Foxoring je jediná disciplína, kdy máte kontroly namalované na mapě. Podle mapy běžíte do kolečka, ve kterém vyhledáte kontrolu za pomoci rádia. Tato disciplína tak vyhovuje více závodníkům se zkušenostmi z klasického orienťáku, kteří umí rychleji mapovat a závodníkům s lepší fyzičkou,“ vysvětluje jeden z organizátorů. „Libor byl takovou tajnou českou zbraní. Nikdo z cizinců s ním moc nepočítal, proto se všichni v cíli divili, kdo že to je. Dlouho se držel na prvním místě, až ke konci ho na druhé místo odsunul Oleksandr Marchuk z Ukrajiny. Ten tu trať musel doslova proletět.“
Jedním z největších překvapení šampionátu se stal teprve šestnáctiletý Albert Plevný, který v kategorii juniorů do devatenácti let nechyběl na stupních vítězů ani jednou, když vybojoval tři bronzové a jednu stříbrnou medaili. Věkově přitom patří stále o třídu níže, do kategorie dorostenců a jehož výkony jsou tak obrovským příslibem do budoucna.
Albert Plevný
Medaile sbírali čeští reprezentanti i ve veteránských kategoriích, které jsou odstupňovány od třiceti pěti do sedmdesáti let. Dohromady si česká výprava vyběhla 34 zlatých medailí, jak individuálních, tak týmových a stala se s přehledem nejúspěšnější zemí šampionátu.
I přes nepřízeň počasí se závody těšily velkému fanouškovskému zájmu. Zejména cílové arény v Bedřichově a na poloostrově Tajvan v Jablonci nad Nisou praskaly ve švech.
„Atmosféra byla úžasná. Na vrcholné akce v Rádiovém orientačním běhu jezdím už dvacet let, ale nikde fanoušci nebouřili tak jako tady. Když jsem dobíhala do cílové arény, měla jsem husí kůži. Už se těším, až se zase do Česka na nějaké další závody vrátím“ říká jedna z amerických reprezentantek.
Více informací o Rádiovém orientačním běhu můžete nalézt na Facebooku Radiový orientační běh CZE nebo na oficiálních stránkách asociace www.ardf.cz .