KRAJ - Opatrně se zábavní pyrotechnikou, chvilková neopatrnost vás může stát zdraví či dokonce život.
Silvestrovské oslavy konce roku se blíží a k nim neodmyslitelně patří i zábavní pyrotechnika. Buďte opatrní při její koupi a zejména při jejím používání!
Používání pyrotechniky pro zábavné účely má však i svá pravidla, kterými by se měli řídit ti, kteří si ji zakoupí. V opačném případě se mohou oslavy konce roku změnit v nepříjemnou událost, kdy dojde k vážným zraněním, úrazům či škodám na majetku.
Jak předejít zranění při používání pyrotechniky?
Při používání zábavné pyrotechniky se vždy řiďte návodem!
- Zábavní pyrotechniku kupovat ve stálých prodejnách nikoli u stánků na tržištích, i když zboží u stánků splňuje všechny podmínky k prodeji - vlhkost a mráz ho může poškodit a znehodnotit.
- Nekupovat zboží, na kterém chybí návod v českém jazyce, označení výrobce či dovozce, označení třídy nebezpečnosti, číslo povolení k prodeji a datum použitelnosti.
- Výrobky kupovat jen v původním balení výrobce. Nekupujte zboží, které je již přebalené.
- Při používání pyrotechniky je vždy důležité pečlivě se řídit návodem.
- Odpalovat vždy pyrotechniku pouze na otevřeném prostranství, v bezpečné vzdálenosti od lidí i zvířat!
- Při manipulaci s pyrotechnikou nemířit na sebe ani na druhé.
- S pyrotechnikou nemanipulovat v opilosti či pod vlivem psychotropních látek, odpalovat by ji měl střízlivý člověk.
- V žádném případě nepoužívat amatérsky vyrobené různé pyrotechnické předměty.
- Kupované výrobky se nesnažit doma ještě vylepšit - riziko úrazu je příliš vysoké.
- Pyrotechniku nesvěřovat do rukou dětem.
- Rodiče by měli dětem zakázat sbírat nevybuchlé petardy. Měli by je poučit o tom, že na takové předměty nesmějí sahat.
- Při selhání odpalu vždy vyčkat minimálně 10 minut (nebo dle návodu i více), než začnete s pyrotechnickým výrobkem znovu manipulovat! Nedodržení této zásady, je nejčastější příčinou úrazů způsobených zábavní pyrotechnikou!
Většina úrazů bývá způsobena nesprávnou manipulací s pyrotechnikou. Proto je třeba vždy postupovat podle návodu. Při nákupu je lepší se vyhnout pochybným prodejcům a zajít třeba do velkého obchodního domu nebo specializované prodejny, kde je větší záruka, že se zde nebude prodávat neschválené nebo závadné zboží. Nelegálně dovážené a neověřené zboží a rovněž tak amatérsky vyráběná pyrotechnika může být velmi nebezpečná. Z hračky se může změnit na skutečnu bombu. Nebezpečí úrazu může hrozit také na hromadných oslavách na náměstích a podobných místech, kam si lidé pyrotechniku přinesou a odpalují ji přímo na těchto místech. Malé děti a domácí zvířata by se na tyto atrakce z důvodu bezpečnosti neměli s sebou brát.
Výrobky zábavní pyrotechniky se dělí do několika kategoriích nebezpečnosti, a tím se mohou občané při nákupu řídit a rozhodnout se pro určitý druh výrobku.
- Kategorie F1
- Je nejméně nebezpečná pyrotechnika. Patří sem prskavky, bouchací kuličky, praskací provázky, třaskaviny, menší rotující předměty, pistolové kapsle… Pouze tato zábavní pyrotechnika může být i ve stánkovém prodeji. Tato zábavní pyrotechnika je od 15 let.
- Kategorie F2
- U této zábavní pyrotechniky hrozí malé nebezpečí. Patří sem petardy, římské svíce, menší rakety, menší kompakty, větší prskavky, bengálské ohně, větší rotující předměty… Tato zábavní pyrotechnika je od 18 let.
- Kategorie F3
- Zde patří středně nebezpečná pyrotechnika. Např. dělobuchy, větší římské svíce, menší kulové pumy, větší kompakty… Tato zábavní pyrotechnika je od 21 let.
- Kategorie F4
- Tutu zábavní pyrotechniků smí jen používat osoby které mají průkaz odpalovače pyrotechniky, který vydává Český báňský úřad.
Pyrotechnika se v posledních letech stala velmi populární. Příchod nového roku oslavuje tímto způsobem stále více osob. Proto je třeba manipulovat s pyrotechnikou bezpečně a neohrozit tak sebe ani své okolí.
Použitím pyrotechnického výrobku způsobem, kterým osoba zapříčiní ohrožení života a zdraví osob nebo nebezpečí vzniku škody na majetku (např. odpálením pyrotechnického výrobku na veřejně přístupném místě v bezprostřední blízkosti jiných osob) se může dopustit trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti dle § 273 trestního zákona. V případě, že způsobí při odpalování pyrotechnického výrobku škodu na majetku, může se osoba dopustit trestného činu poškození cizí věci dle § 228 trestního zákona. Pokud použitím pyrotechnického výrobku osoba zapříčiní smrt jiné osoby, může se dopustit trestného činu usmrcení z nedbalosti (§ 143 trestního zákona), v případě zranění jiné osoby, trestného činu těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti (§ 147 trestního zákona) nebo ublížení na zdraví z nedbalosti (§ 148 trestního zákona).
Policisté z Libereckého kraje přejí všem občanům šťastný a pohodový vstup do nového roku 2023, bez újmy na zdraví, bez tragických nehod, bez škod na majteku, a aby byl pro všechny nastupující rok více poklidný, plný zdraví, lásky a spokojenosti.
27. 12. 2022
kpt. Bc. Vladimíra Šrýtrová
koordinátorka prevence KŘP Libereckého kraje
Foto: Pixabay.com